Chociaż zainteresowanie czerniakiem rośnie, to świadomość Polaków na jego temat jest wciąż niska. Aby w jeszcze większym stopniu upowszechnić wiedzę o tym nowotworze, Akademia Czerniaka zaproponowała progrm profilaktyczno-edukacyjny „Znamię! Znam je?” skierowany do najstarszych klas szkoły podstawowej. Uczniowie naszej szkoły korzystają z programu a poniżej najważniejsze informacje:
Krótka lekcja o znamionach. Wyróżnia się dwa rodzaje znamion:
- wrodzone - towarzyszą człowiekowi od urodzenia i jeśli zmienia się ich kształt lub kolor, jest to poważny sygnał alarmowy
- nabyte - mogą powstawać w ciągu całego życia. Czynnikiem, który sprzyja powstawaniu niepożądanych zmian jest długotrwałe korzystanie z kąpieli słonecznych lub z solarium.
Jeśli znamię jest większe niż 5 milimetrów, staje się wypukłe, zmienia się jego zabarwienie, swędzi, piecze bądź towarzyszy mu owrzodzenie, krwawienie lub inny wysięk ‒ może to być sygnał do chirurgicznego usunięcia znamienia wraz z koniecznością wykonania badania histopatologicznego.
Warto jednak pamiętać, że usuwanie zmian skórnych powinno być w pierwszej kolejności podyktowane kwestiami zdrowotnymi, a dopiero później estetycznymi.