W imieniu całej Społeczności Szkoły Podstawowej im. Żołnierzy-Bohaterów Armii Krajowej pragnę dziś pożegnać Śp. Jolantę Kwiecień, naszą drogą Koleżankę, wieloletniego Nauczyciela klas I-III, Opiekuna i Trenera zespołu wokalnego Wiolinki, wychowawcę wielu pokoleń uczniów krężnickiej szkoły.
Pani Jolanta Kwiecień w 1978 roku rozpoczęła pracę w Szkole Podstawowej w Krężnicy Jarej jako nauczyciel zajęć praktyczno – technicznych i plastyki, potem pracowała jako nauczyciel nauczania początkowego. Przepracowała 32 lata, aż do 2010 r., kiedy przeszła na emeryturę, ale nie rozstała się z naszą szkołą. Przez następne 7 lat prowadziła swój ukochany zespół wokalny Wiolinki oraz pracowała jako wychowawca świetlicy.
Była nauczycielem z pasją, oddanym swoim uczniom. Jej praca była zauważana i doceniana. Otrzymywała liczne nagrody dyrektora szkoły oraz wójta gminy. W 1995 roku, w dowód uznania umiejętności pedagogicznych i za zaangażowanie w pracę, otrzymała nagrodę Kuratora Oświaty w Lublinie, a w 2000 roku, za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej, została uhonorowana nagrodą drugiego stopnia Ministra Edukacji Narodowej.
Oprócz działalności dydaktycznej Pani Jola angażowała się w różne dodatkowe działania. W latach dziewięćdziesiątych (1990 – 1994) organizowała przyjazd i pobyt dzieci polskich z Białorusi i Litwy, a we współpracy z Fundacją Pomocy Dzieciom na Wschodzie prowadziła kolonie letnie w Dąbrowie koło Lublina.
Realizując swoje marzenia i pasje artystyczne, w 1992 r. założyła zespół wokalny Wiolinki. Prowadziła go nieprzerwanie przez 25 lat do roku 2017. Uczniowie, pod kierunkiem Pani Joli, zdobywali liczne nagrody i wyróżnienia w konkursach, festiwalach i przeglądach na szczeblu wojewódzkim, ogólnopolskim i międzynarodowym. W dokumentacji szkolnej widnieją liczne podziękowania za przygotowanie uczniów do tych występów.
W latach 2007 – 2008 wyjeżdżała z zespołem do Rudziszek, nieopodal Wilna, aby wziąć udział w Międzynarodowym Konkursie Piosenki Polskiej Dzieci i Młodzieży Szkolnej na Litwie. W 2012 roku wróciła z Wiolinkami do litewskich przyjaciół, aby zaśpiewać na XXII Festiwalu Piosenki Religijnej w Wilnie.
Pani Jolanta Kwiecień była pomysłodawcą i organizatorem Międzyszkolnego Konkursu Czytelniczego dla klas I – III „Moi przyjaciele z Bullerbyn”. Prowadziła ten konkurs przez 20 lat, od 1993 do 2013 roku. Jej działania zaowocowały współpracą z ambasadą Szwecji oraz wizytą naszych dzieci w Szwecji.
Od tego konkursu rozpoczęła się też Jej i nasza przygoda z Radiem Lublin. Najpierw, w 1995 roku udziałem w programie dziecięcym „Jasiek – dobranocka dla dzieci”, a potem - nagraniem 6 płyt z piosenkami w wykonaniu Wiolinek – lata 1999 – 2014.
W 2003 roku Pani Jola zorganizowała I Konkurs Piosenki Patriotycznej, pod honorowym patronatem Światowego Związku Żołnierzy AK . Konkurs ten z czasem stał się Powiatowym Festiwalem Piosenki Patriotycznej i trwa w tej formie do dziś.
Pod kierunkiem Pani Joli w kolejne rocznice wprowadzenia stanu wojennego uczniowie brali udział w koncertach organizowanych przez NSZZ Solidarność. Koncerty odbywały się w Archikatedrze Lubelskiej i Kościele Powizytkowskim w Lublinie.
Pani Jolanta Kwiecień cieszyła się wielkim uznaniem i szacunkiem wśród kombatantów – żołnierzy AK. W 2016 roku za działania na rzecz rozpowszechniania wiedzy o Polskim Państwie Podziemnym została uhonorowana Odznaczeniem Pamiątkowym za zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
Pani Jolanta Kwiecień – to niezwykła osobowość, nauczyciel, wychowawca, organizator.
Dla nas - …
ciepła, serdeczna, uśmiechnięta Koleżanka, po prostu Jola. Bardzo skromna, stojąca z boku – nigdy w blasku reflektorów. Pełna pasji i pomysłów- dla Niej nie było rzeczy niemożliwych. Dobro i piękno to wartości, które Jej towarzyszyły w codziennych działaniach.
Wrażliwa na potrzeby swoich wychowanków – wysłuchała, pocieszyła, pomogła, a jak trzeba - nakarmiła. Czas nie miał dla Niej znaczenia.
Wrażliwa na piękno przyrody i otaczającego Ją świata. Bardzo lubiła spacery, wycieczki – zawsze z aparatem fotograficznym. W swoim obiektywie utrwaliła piękno Krężnicy: jesienne mgliste poranki, oszronione zimowe drzewa, kwietne wiosenne łąki i ciepłe letnie wieczory.
Dla Joli bardzo ważne były: tradycja i przeszłość. Historia – ta rodzinna ( kiedy ze wzruszeniem snuła opowieści kresowe), ta lokalna - związana z bohaterami 14 Placówki AK i ta ojczysta. Patriotyzm to dla Niej nie tylko słowa – to życie, zasady, którym była wierna. W sali nr 4, w której na co dzień prowadziła lekcje, zawsze wisiały dekoracje patriotyczne, słowa hymnu szkoły, tarcza z dumnym imieniem patronów, a na 11 listopada - obowiązkowo portret Marszałka Józefa Piłsudskiego. Często z tej sali, o różnych porach dnia, rozbrzmiewały melodie, a wokół Joli zawsze stała gromadka dzieci.
Kochana Jolu, na zawsze pozostaniesz w naszej pamięci. Będziesz obecna w kolejnych festiwalach patriotycznych, uroczystościach szkolnych i w każdym występie Twoich Wiolinek. Jesteś i na zawsze zostaniesz w naszych sercach.
Spoczywaj w pokoju!
Pogrążeni w smutku -
dyrekcja, nauczyciele, rodzice i uczniowie.