Rok szkolny 2020/2021
Impreza na Orientację
11 czerwca uczniowie klasy 4 i 5 ćwiczyli czytanie mapy i orientację w terenie. Zajęcia odbyły się w drugim co do wielkości kompleksie leśnym na terenie Lublina - Starym Gaju.Warto wspomnieć, że na terenie tego kompleksu znajduje sie rezerwat przyrody "Stasin"
Pod okiem doświadczonych instruktorów - pana Sławka i pana Nikodema, nasi uczniowie szlifowali podstawowe zasady obowiązujące na Imprezach na Orientację i samodzielne przeszli specjalnie zabezpieczoną część trasy.
Dodatkową atrakcją wycieczki było strzelanie z łuku oraz wspólne odszukanie skrytki (www.opencaching.pl).
Sportowy Dzień Dziecka
Wycieczka klas I - III
Wycieczka regionalna o treściach historycznych i integracyjnych - zwiedzanie Grodu Słowiańskiego "Choina - Horodyszcze" w Wólce Bieleckiej.
Uczniowie klasy III realizowali projekt „Zdrowo jem, więcej wiem!”.
Głównym celem projektu było wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz podkreślenie roli codziennej aktywności fizycznej.
Realizację rozpoczęliśmy od zbudowania wehikułu czasu, który przeniósł nas do starożytności. Zapoznaliśmy się z prezentacją „Egipt państwo nad Nilem”.
Następnie przeanalizowaliśmy Piramidę Zdrowia. Uczniowie wykonali także własne piramidy wykorzystując do tego celu obrazki produktów z kolorowych gazetek. W klasie wywiązała się dyskusja na temat zwyczajów żywieniowych. Przy tej okazji zwróciliśmy uwagę na produkty niezdrowe, których należy unikać.
Kolejnym omawianym zagadnieniem była woda oraz jej wpływ na świat roślin, zwierząt i ludzi.
Przenieśliśmy się na pustynię, na której pojawił się „magiczny strumień”. Zadaniem uczniów było wskazanie zmian jakie nastąpią w momencie pojawienia się wody i wykonanie w grupach rysunków.
Następnym elementem była pogadanka na temat roli i znaczenia wody w organizmie człowieka.
Uczniowie na karcie pracy z konturem człowieka zamalowywali dwie z trzech części ciała ludzkiego na kolor niebieski. Omówiono procesy jakie zachodzą w organizmie, a w których udział bierze woda. Rozmawialiśmy też o sytuacjach, w których to organizm traci wodę.
Trzecioklasiści mieli okazję do zapoznania się ze składnikami występującymi w popularnych napojach. Dużym zaskoczeniem okazała się informacja zapisana na jednym z nich: „może mieć szkodliwy wpływ na aktywność i skupienie uwagi u dzieci”.
W klasie odbyła się burza mózgów na temat: co jest najlepsze do picia?
W wyniku prowadzonych dyskusji uczniowie doszli do wniosku, że najodpowiedniejsza do picia jest woda. Postanowiliśmy przygotować również wodę smakową wykorzystując: cytrynę oraz miętę. Rozmawialiśmy na temat zalet takiego napoju.
Trzecioklasiści rozwiązywali krzyżówkę, układali zdanie z rozsypanki wyrazowej oraz rozwiązali quiz który pozwolił utrwalić zdobyta wiedzę.
Opracowała:
Marta Palusińska
Eliminacje szkolne do 40. Małego Konkursu Recytatorskiego
7 i 10 maja bieżącego roku w naszej szkole odbyły się eliminacje szkolne do 40. Małego Konkursu Recytatorskiego, organizowanego co roku przez Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie. Konkurs był przeznaczony dla uczniów klas I – VIII.
W imprezie wzięło udział 21 uczniów z klas I -III. Zmagania z trudną sztuką recytacji oceniało jury w składzie : pani Jolanta Czarnecka i pani Monika Pikul. Wybór dwójki uczniów, którzy mają reprezentować naszą szkołę na etapie gminnym, był bardzo trudny. Laureatami naszego Szkolnego Konkursu Recytatorskiego zostali : Marysia Milewska – uczennica klasy I (recytująca swój własny wiersz p.t. „Wiosna”) i Lorenzo Correa Ferreira - uczeń klasy II.
Występy uczniów były oceniane w trzech kategoriach wiekowych:
Klasa I
1.Berecka Barbara – wyróżnienie
2. Boczek Kacper – wyróżnienie
3. Fajkowski Miłosz – wyróżnienie
4. Głogowski Kacper – wyróżnienie
5. Jurecka Liliana – II miejsce
6. Kapica Marcelina – wyróżnienie
7. Majchrzak Amelia - wyróżnienie
8. Milewska Maria – I miejsce
9. Rzucidło Maria – wyróżnienie
10. Wraga Aleksandra – III miejsce
11. Wrońska Wiktoria – II miejsce
Klasa II
1. Correa Ferreira Lorenzo – I miejsce
2. Drobek Wojciech – wyróżnienie
3. Kalicka Nina – III miejsce
4.Kapica Iga - wyróżnienie
5. Korba Julia - wyróżnienie
6. Kowal Ewa – II miejsce
7. Poręba Michał – wyróżnienie
Klasa III
- Pilaszewska Milena – I miejsce
- Wasilewska Julia – II miejsce
- Wójcik Alicja – III miejsce
Dyplomy i nagrody książkowe otrzymają wszyscy uczestnicy konkursu recytatorskiego, którym gratulujemy talentu artystycznego, scenicznej odwagi i wrażliwości na piękno ukryte w poezji !
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z występami uczniów.
Jolanta Czarnecka
RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ
W naszej szkole działa wolontariat klas I –III. Uczniowie zostali zapoznani z ideą „Zakręconej Akcji” i bardzo chętnie przynoszą do szkoły zebrane zakrętki , którymi wypełniają ZAKRĘTKOŻERCĘ.
Również ochoczo włączyli się w zbiórkę darów na rzecz Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie.
Wspólnie z opiekunem przygotowali gazetkę ścienną na korytarzu szkolnym, która przybliża sylwetkę wolontariusza i zachęca do podejmowania działań na rzecz potrzebujących.
WARTO POMAGAĆ!
Opiekun Marta Palusińska
W bieżącym roku uczniowie podjęli wyzwanie dokładnego przeczytania i zapamiętania treści książki Grzegorza Kasdepke pt. „Detektyw Pozytywka”.
Podczas spotkania dzieci poznały bliżej życie i twórczość autora tej pasjonującej i zagadkowej książeczki. Potem zobaczyły przedmioty, którymi posługuje się detektyw w swojej pracy, np. lornetka, urządzenie do podsłuchu, czy zestaw peruk do kamuflażu. Chwilę pobawiły się w detektywów i przestępców, po czym zapisały się do Szkolnego Klubu Detektywów, rysując kontur własnej dłoni i wpisując w nią swój pseudonim. Następnie wypełniły test znajomości lektury.
W efekcie jury wyłoniło w każdej z klas zwycięzców:
klasa |
Miejsce 1 |
Miejsce 2 |
Miejsce 3 |
Wyróżnienie |
druga |
Ewa Kowal |
Antonina Wrona |
Wojciech Drobek |
Nina Kalicka Emilia Woźniak |
trzecia |
Milena Pilaszewska |
Alicja Sprawka |
Alicja Wójcik |
Dominika Mitura |
Gorąco gratulujemy zwycięzcom i życzymy kolejnych sukcesów nie tylko na polu czytelniczym, ale i w innych dziedzinach!
Małgorzata Lubisz
Bal Karnawałowy w klasie pierwszej 28.01.2020 - zdjęcia
Zajęcia na świeżym powietrzu w pierwszej klasie - zdjęcia
Zdalna szkoła + zdjecia
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (ŚDTM) (ang. World Multiplication Table Day) to bezpłatna akcja edukacyjna, której celem jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach.
W innej sytuacji niż w poprzednich latach uczniowie starali się w miły sposób bawić z tabliczką mnożenia i na poważnie zdać egzamin z jej znajomości. Gratulujemy!
Z najserdeczniejeszym życzeniami dla Wszystkich Nauczycieli.
Lekcja muzyki w klasie 4: ttps://youtu.be/pJavJ4pK5ps
"Chociaż trzeba mieć cierpliwość, jak aniołów sto, by z uśmiechem przekazywać tyle wiedzy..."
Bardzo dziekujemy Rodzicom i Naszym Uczniom za serdeczne życzenia ;)
Nauczyciele
"Serdecznie zapraszamy do obejrzenia filmu z uroczystego ślubowania klasy pierwszej w Szkole Podstawowej im. Żołnierzy-Bohaterów Armii Krajowej w Krężnicy Jarej w dniu 27.10.2020 r. Link do filmu: https://youtu.be/Wq4oTFvsbC8"
"Ślubowanie klasy I - 27.10.2020"- zdjęcia
Akcja sprzątanie świata - wrzesień 2020
Dzień Chłopaka w naszej szkole - zdjęcia
Tajemnice lasu- warsztaty w lesie
Narodowe czytanie 2020
W dniu 4 września 2020 r. nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. Para Prezydencka zaproponowała w tym roku do czytania „Balladynę” Juliusza Słowackiego. Uczniowie klas V – VIII czytali fragmenty tego dramatu w ramach lekcji języka polskiego. Te zajęcia związane z promocją czytelnictwa jak zawsze stały się doskonałą okazją do tego, aby uczniowie docenili wartość czytania oraz spotkali się ze sztandarowymi pozycjami literatury polskiej.