DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI
Oświadczenie w sprawie dostępności
Szkoła Podstawowa im. Żołnierzy-Bohaterów Armii Krajowej w Krężnicy Jarej w ramach realizacji obowiązków ustawowych ciążących na podmiotach publicznych zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej www.kreznicajara.pl zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych (Dz.U.2019 r. poz. 848) oraz Decyzją wykonawczą Komisji (UE) 2018/1523 z dnia 11 października 2018 r. ustanawiającą wzór oświadczenia w sprawie dostępności zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/2017 w sprawie dostępności stron internetowych i mobilnych aplikacji organów sektora publicznego. Niniejsze oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej Szkoły Podstawowej im. Żołnierzy-Bohaterów Armii Krajowej w Krężnicy Jarej.
Data publikacji strony internetowej: 09.05.2019 r.
Data ostatniej istotnej aktualizacji: 23.03.2021 r.
Informacje dotyczące dostępności informacyjno-komunikacyjnej:
- Dane teleadresowe: Szkoła Podstawowa im. Żołnierzy-Bohaterów Armii Krajowej w Krężnicy Jarej, Krężnica Jara 321 20-515 Lublin, tel. 815119125, 505284440, email:
- Narzędzia służące do kontaktu ze Szkołą podstawowa w Krężnicy jarej: e-mail, telefon, kontakt osobisty, system smsowy, formularz kontaktowy
- Osoba odpowiedzialna za dostępność cyfrową strony: Grażyna Adamek, e-mail: kreznica@interia.pl
- Kontakt z osobą odpowiedzialną za dostępność cyfrową strony Szkoły tel. 81 5119125
- Strona aktualizowana na bieżąco
- Szkoła Podstawowa w Krężnicy Jarej dołoży wszelkich starań, aby dostępność i użyteczność strony internetowej była na właściwym poziomie.
Status pod względem zgodności z ustawą
Strona internetowa Szkoły Podstawowej w Krężnicy Jarej jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej:
- Pewne treści opublikowane na stronie (informacje w postaci artykułów, załączniki, zdjęcia, grafiki) mogą być niedostępne z uwagi na fakt, że zostały opublikowane przed wejściem w życie ustawy o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilych podmiotów publicznych.
- Brak audiodeskrypcji oraz napisów dla materiałów video/multimedialnych opublikowanych przed wejściem w życie ustawy o dostępności cyfrowej internetowych aplikacji mobilnych podmiotów publicznych oraz ustawy o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Pewne zdjęcia/grafiki zawierają nieadekwatne tytuły alternatywne.
- Filmy nie posiadają napisów dla osób niesłyszących i głuchych.
- Mapy są wyłączone z obowiązku zapewniania dostępności.
- Dokumenty w PDF nie są dokumentami edytowalnymi.
- Część plików nie jest dostępnych cyfrowo.
Informacje dodatkowe
Narzędzie ułatwień dostępu:
- skróty klawiaturowe standardowe
- obsługa serwisu za pomocą klawiatury i myszki
- podświetlane linki
- mapa strony
- tłumaczenia na dowolny język
- zmiana wielkości czcionki z poziomu przeglądarki ( skrót klawiaturowy CTRL+/-)
Data sporządzenia deklaracji
Deklaracje sporządzono dnia: 2021-03-29
Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez pracownika Szkoły Podstawowej w Krężnicy Jarej.
Wnioski i skargi
Każdy zainteresowany ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Możliwe jest także udostępnienie informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audio deskrypcji, itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji. Podmiot publiczny, jakim jest szkoła, realizuje żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji. W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich: www.rpo.gov.pl
Dostępność architektoniczna
- Budynek Szkoły Podstawowej w Krężnicy Jarej jest budynkiem czterokondygnacyjnym. Do budynku szkoły prowadzi główne wejście znajdujące się przy drodze dojazdowej.
- Na terenie szkoły nie ma miejsc parkingowych, znajdują się one przed budynkiem, na terenie nie należącym do szkoły.
- Do budynku prowadzą dwa wejścia –A i B. Wejście A jest głównym wejściem przeznaczonym zarówno dla gości jak i pracowników (brak jest oznaczenia, które wejście jest przystosowane dla osób mających problem z poruszaniem się). Do wejścia głównego prowadzą schody bez podjazdu dla osób niepełnosprawnych. Nad wejściem nie ma głośników systemu naprowadzającego dźwiękowo osoby niewidome i słabowidzące.
- Do budynku prowadzą drzwi dwuskrzydłowe.
- Osobami oddelegowanymi do udzielania informacji przy wejściu głównym są pracownicy obsługi.
- W budynku na każdym poziomie (parter, 1 piętro, 2 piętro i piwnica) znajduje się korytarz. Budynek nie posiada windy. Na każdy poziom można dostać się schodami. Przy schodach zamontowane są barierki.
- W budynku nie ma pętli indukcyjnych, nie ma oznaczeń w alfabecie brajla ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i audiodeskrypcji.
- Istniejące w budynku toalety nie są dostosowane dla osób niepełnosprawnych.
- Istnieje możliwość wejścia z psem asystującym i psem przewodnikiem.
- Szkoła zapewnia wszystkim zainteresowanym przy załatwieniu spraw bezpłatną pomoc tłumacza języka migowego. Osoba uprawniona do skorzystania z pomocy tłumacza winna zgłosić w sekretariacie Szkoły chęć skorzystania ze świadczenia co najmniej na 3 dni robocze przed planowaną wizytą.