Rok szkolny 2022/2023
Projekt „Kubusiowi Przyjaciele Natury”
Klasa 2 brała udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym poświęconym tematyce ekologicznej organizowanym przez markę KUBUŚ. W klasie odbyły się zajęcia tematyczne: „ Misja las. Na tropie roślin i zwierząt” i „ Misja dom. Na tropie ekonawyków” podczas których uczniowie nauczyli się troszczyć o środowisko przyrodnicze i poznali podstawowe zasady ekologii.
Na zakończenie otrzymaliśmy specjalny certyfikat przyznający klasie 2 tytuł „Kubusiowych Przyjaciół Natury”.
Ewa Zielińska
Wycieczka do Warszawy
W dniu 14 czerwca uczniowie klas młodszych uczestniczyli w jednodniowej wycieczce do Warszawy. Głównym punktem programu wycieczki był pobyt w Centrum Nauki Kopernik. W Planetarium dzieci obejrzały seans filmowy pt.” Rewolucja Kopernika”.
Następnie zwiedzając obiekt, uczniowie samodzielnie poszerzali wiedzę, mogli nie tylko oglądać, ale równie poznać prawa nauki poprzez samodzielnie przeprowadzone doświadczenia na interaktywnych wystawach. Był też dość długi spacer po Starym Mieście, podczas którego zobaczyliśmy wiele ciekawych miejsc.
Pomimo zmęczenia i dużej ilości wrażeń wycieczka wszystkim bardzo się podobała.
Ewa Zielińska
Wycieczka klasy pierwszej
5 czerwca 2023r. dzieci z klasy 1 odwiedziły Park Rekreacji „Zoom Natury” w Janowie Lubelskim. Korzystały tam z atrakcji przeznaczonych dla młodszej grupy wiekowej. Odwiedziły cztery interaktywne Laboratoria Wiedzy.
Miały okazję między innymi poznać zapachy przeróżnych roślin, odgłosy zwierząt, nauczyć się odróżniać grzyby jadalne od trujących oraz poznać wiele ciekawostek o roślinach i zwierzętach. Atrakcję stanowił multimedialny zielnik, stanowiska odsłuchowe. Hitem był interaktywny dzięcioł odpowiadający na stukanie.
W kolejnych laboratoriach oglądały model atmosfery, zapoznawały się z anomaliami pogodowymi występującymi na całym świecie, a przez interaktywny teleskop obejrzały planety naszego Układu Słonecznego. Dużym zainteresowaniem uczniów cieszyły się egzotyczne zwierzęta.
Po intelektualnych atrakcjach w laboratoriach wiedzy dzieci pokonywały trasę linową, na której mogli sprawdzić swoją sprawność ruchową, pokonując rozmaite przeszkody. Wrażenia z parku linowego na długo pozostaną w pamięci dzieci. Doświadczyły wielu nowych wrażeń, przełamywały lęki i własne słabości, a przede wszystkim zbliżyły się do siebie.
Podczas wycieczki towarzyszyła nam wspaniała pogoda, która dopełniła udany dzień pełen
wrażeń.
I. Putowska
Wizyta w EMAUS
Dzisiaj (22.06.2023) klasa 3 była na wizycie w siedzibie Fundacji dla Osób Bezdomnych i Wykluczonych Społecznie EMAUS w Krężnicy Jarej.
Małgorzata Lubisz
Klasa III na warsztatach plastycznych w siedzibie Stowarzyszenia Centrum Integracji Społecznej w Krężnicy Jarej
W miniony wtorek (20.06.2023) kl. 3 była na warsztatach plastycznych w siedzibie Stowarzyszenia Centrum Integracji Społecznej w Krężnicy Jarej, gdzie dzieci wykonały upominki dla rodziców. Zajecia prowadziła p. Elżbieta Dudzińska z GOKSiR oraz prezes stowarzyszenia p. Krystyna Roman. P. Roman dodatkowo oprowadziła uczniów po wystawie Izby Regionalnej związanej z przeszłością mieszkanców naszej miejscowości.
Małgorzata Lubisz
„(Nie)zwykła matematyka” - ogólnopolski projekt edukacyjny
W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła do innowacyjnego, ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „(Nie)zwykła matematyka”. Projekt realizowany był od września do maja w klasach IV – VIII na zajęciach matematyki, ale również na zajęciach języka polskiego w klasie IV, plastyki w klasie VII i informatyki w klasie V i VIII. Projekt powstał w oparciu o aktualną podstawę programową, zawierał 10 modułów w obrębie których realizowane były poszczególne zadania. Oto zadani, które zrealizowane zostały przez uczniów w poszczególnych modułach:
Moduł I „Co w trawie piszczy”: Ile waży powietrze w klasie?; Kleksografia; Wędrówki muchy; Ślimak Teodorosa.
Moduł II „Galeria sztuki”: Cyrklem malowane; Magiczny Świat Eshera; Op-art - świat złudzeń optycznych; Bryły na miarę szyte.
Moduł III „Matematyka inaczej”: Sposób na powtórzenie – wykonanie książki laporello; Moja szkoła w liczbach.
Moduł IV „Nie tylko na planszy”: Tangramy – chińska łamigłówka geometryczna; Minecraft na kartce.
Moduł V „Historyczne zmagania”: Łokieć, piędź, stopa – dawne jednostki miar w praktyce;
Moduł VI „Świąteczna matematyka”: Dzień Tabliczki Mnożenia; Dzień Liczby Pi; Kalendarz adwentowy – konkurs matematyczny.
Moduł VIII „Budujemy”: Drukujemy 3D.
Moduł IX „Przepyszna matematyka”: Śniadaniowa matematyka; Czytamy paragony.
Moduł X „Matematyka w podróży”: Szybka, szybsza, najszybsza – doświadczalne wyznaczenie prędkości różnych sposobów ruchu; Do you speak…” – matematyczne słownictwo w różnych językach.
Okazuje się, że matematyka może być przyjemna, ciekawa i inspirująca kiedy uczymy się przez zabawę. Liczę, że w przyszłym roku uczniowie z jeszcze większą aktywnością będą wykonywali stawiane im zadania.
Edyta Golewska
Wycieczka krajoznawcza uczniów klas IV-VIII
W dniach 5-7 czerwca br. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w trzydniowej wycieczce.
Pierwszego dnia zwiedziliśmy Toruń. Przewodnik przebrany w historyczny strój oprowadził nas po najważniejszych zabytkach Starego Miasta. Podziwialiśmy mury miejskie, bramy i baszty, piękne kamienice oraz fontannę Flisaka grającego na skrzypcach z zasłuchanymi wokół niego żabami. Sprawdziliśmy, czy Krzywa Wieża (średniowieczna baszta obronna) jest rzeczywiście krzywa.
Kolejnego dnia poznawaliśmy zabytki Trójmiasta, m.in. zatrzymaliśmy się przy Neptunie i Dworze Artusa. Weszliśmy także na pokład słynnego żaglowca - Daru Pomorza. Miłym akcentem był spacer po molo w Sopocie oraz wieczorne wyjścia na plażę w Stegnie.
Ostatniego dnia zwiedziliśmy Malbork. Ten potężny zamek zrobił na nas duże wrażenie.
Szybko i miło upłynął nam czas podczas tej trzydniowej wyprawy nad polskie morze.
Beata Tymczak
Rajd klasy IV
Wtorek 30 maja uczniowie klasy czwartej spędzili na rajdzie po okolicy. Odwiedzili cmentarz z okresu I wojny światowej, który znajduje się w Strzeszkowicach przy torach kolejowych. Wzdłuż doliny rzeki przemieścili się w okolice lasu na Majdanie, a następnie dotarli do posesji Julki - koleżanki z klasy. Tam rozpalili ognisko i upiekli kiełbaski. Mama Julki poczęstowała wszystkich pysznymi lodami. Potem przyszedł czas na wesołe zabawy na świeżym powietrzu. Uczniowie powrócili do szkoły zmęczeni, ale zadowoleni z wyprawy.
Beata Tymczak
„BEZPIECZEŃSTWO KOLEJOWE” - Klasa II
Serdecznie dziękuję wszystkim Rodzicom, szczególnie Paniom: Beacie Kmieć i Ewelinie Durakiewicz za pomoc w przygotowaniu pracy na ogólnopolski konkurs „Akcja Bezpieczeństwo” organizowany przez Urząd Transportu Kolejowego w ramach Kampanii Kolejowe ABC II. Cała scenografia do filmu i wszystkie postacie zostały ulepione z plasteliny przez uczniów klasy II, a sam film został wykonany metodą animacji poklatkowej.
Zapraszam do obejrzenia
Ewa Zielińska
Marysia Kwiecień laureatką Ogólnopolskiego Konkursu „Ludzie Kresów–opowieści nieznane”
Uczennica kl. II Maria Kwiecień zajęła III miejsce
w ogólnopolskim konkursie „Ludzie Kresów-opowieści nieznane”
w ramach akcji „ Z Kresów ocalone –zbiórka pamiątek i opowieści kresowych”
organizowanym przez Muzeum Narodowe w Lublinie.
Marysia wykonała pracę plastyczną – album
pt. „Ludzie Kresów: opowieści nieznane o rodzinie Cesarczyków”.
W dniu 3 czerwca 2023r. w Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej
w Lublinie odbyła się Uroczysta Gala wręczenia nagród i dyplomów.
Serdecznie Gratulujemy !
Ewa Zielińska
Festiwal Piosenki Turystycznej
W dniu 6.06.2023 odbył się Festiwal Piosenki Turystycznej w Czółnach. Wziął w nim udział 8-osobowy zespoł z klasy III. Dzieci zaśwpiewały piosenkę pt. "Lato z komarami" przy akompaniamencie gitary i zajęły 1 miejsce.
Gratulujemy!
Małgorzata Lubisz
Gminny konkurs Matematyczny dla klas III
W dniu 31 maja 2023 roku dwóch uczniów naszej szkoły wzięło udział w Gminnym Konkursie Matematycznym dla klas III.
Konkurs miał 2 kategorie: w indywidualnej Kacper Głogowski zajął 2 miejsce, a Kacper Boczek - 4, natomiast po zsumowaniu punktów wywalczyli 1 miejsce dla szkoły.
Gratulujemy!
Małgorzata Lubisz
Szkolny konkurs kaligraficzny klas 1-3
Ekologiczny Pokaz Mody „ EKO-MODA” w kl. II
W klasie II odbył się niezwykły Pokaz Mody Ekologicznej. Dzieci zaprezentowały bardzo pomysłowe stroje wykonane wspólnie z rodzicami z różnorodnych materiałów przeznaczonych do recyklingu: m. in. kartony, worki, folia spożywcza, gazety, butelki plastikowe, kartonowe. Uczniowie doskonale sprawdzili się w rolach modeli i modelek, a także udowodnili, że moda i ekologia mogą iść w parze, prezentując stroje także przed całą społecznością szkolną podczas dnia EKO. Celem tego nietypowego pokazu było kształtowanie postaw ekologicznych, podnoszenie świadomości dzieci na temat segregacji odpadów i powtórnego ich wykorzystania, a także rozwijanie kreatywności i aktywności twórczej. Dziękuję dzieciom i ich rodzicom za zaprojektowanie, wykonanie i zaprezentowanie przepięknych, oryginalnych ekologicznych strojów.
Tegoroczny Pokaz Mody Ekologicznej to połączenie dobrej zabawy z edukacją ekologiczną. Jak można zauważyć ekologia to sprawa nie tylko ważna, a okazuje się, że i modna – także w dosłownym znaczeniu.
Ewa Zielińska
Wyjazd klas I - III do Muzeum Narodowego w Lublinie - 10.05.2023
Międzyszkolny konkurs czytelniczy
Szkoła Podstawowa w Krężnicy Jarej blisko od trzydziestu lat słynie z organizowania dla uczniów klas młodszych konkursów czytelniczych. Zapoczątkowała je dobrze znana w naszej gminie, nieodżałowana nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej, św. p. Jolanta Kwiecień. Od lat 90 – tych prowadziła coroczne, międzyszkolne konkursy zatytułowane „Moi przyjaciele z Bullerbyn”, oparte na popularnej wśród dzieci książce Astrid Lindgren. Na tę imprezę zjeżdżały się drużyny ze szkół z całego powiatu, bo i lektura od lat wywołuje duże zainteresowanie młodych czytelników. Obecnie w naszej placówce kontynuujemy dzieło Joli, ale skupiamy się na polskich autorach literackich.
5 maja br. zorganizowałyśmy konkurs poświęcony nowszej lekturze, tj. książce pt. „Detektyw Pozytywka” Grzegorza Kasdepke. Przyjechały do nas drużyny z następujących szkół: z Zemborzyc Tereszyńskich, z Czółen, z Sobieszczan, ze Strzeszkowic Dużych, z Niedrzwicy Dużej i z Niedrzwicy Kościelnej. Na wejście każdy uczestnik konkursu pozostawił swój pamiętny ślad na kartonie, obrysowując swoją dłoń i buta. Po przedstawieniu się dzieci przystąpiły do części pisemnej. Naprawdę świetnie poszło im wykonanie testu składającego się z 20 pytań, rozwiązanie rebusu oraz ułożenie opisów haseł do krzyżówki. Następnie każda drużyna losowała rekwizyt związany z lekturą i wyjaśniła, co miał on wspólnego z zagadkami detektywa Pozytywki. Ostatnia część konkursu polegała na wystąpieniu przed zgromadzoną publicznością i zaprezentowaniu własnego, twórczego opowiadania zagadki szesnastej. Tutaj pojawiły się niesamowite pomysły, a były to wypowiedzi dłuższe, krótsze, dramy i mini – teatrzyki. Wszyscy zostali ciepło przyjęci i gromko oklaskiwani za te popisy.
W trakcie przerwy, tuż po spożytym poczęstunku, nasi goście zapoznali się bliżej z pracą współczesnego prywatnego detektywa. Obejrzeli, a nawet osobiście poprzymierzali przedmioty, którymi posługuje się taki specjalista. Było przy tym trochę śmiechu, gdyż niecodziennie mamy możliwość zmiany swojego wyglądu, choćby zakładając perukę. A w tym czasie jurorzy mieli niełatwe zadanie, by obliczyć wszystkie punkty i sprawiedliwie ocenić wysiłek uczniów. W skład szanownego Jury weszły zaproszone panie: p. Edyta Słotwińska – bibliotekarka z Biblioteki Publicznej w Krężnicy Jarej, p. Krystyna Roman – prezes Stowarzyszenia Centrum Integracji Społecznej, a przy tym - dawna dyrektor naszej szkoły, następnie p. Elżbieta Nowakowska – ubiegłoroczna dyrektor szkoły oraz obecna dyrektor – p. Grażyna Adamek. Bardzo dziękujemy Paniom za tę pracę.
Ale do zorganizowania naszego spotkania przyczyniło się także więcej osób, którym należą się podziękowania. Pani Agnieszka Zieleniak namalowała piękną dekorację, rodzice dzieci z drużyny krężnickiej zapewnili słodki poczęstunek, panie z obsługi w szkole wykonały kolorowe kanapeczki i przygotowały salę. W zakupieniu nagród wspomogło nas Wydawnictwo Mac Edukacja z przedstawicielem - p. Mariuszem Rapą oraz szkolna Rada Rodziców. Natomiast pamiątkowe, prześliczne kubeczki otrzymaliśmy od firmy „AVANT” - Fabryki Porcelitu z Niedrzwicy Koscielnej, która od lat wspiera nasze przedsięwzięcia. Wszystkim wymienionym wyżej osobom jesteśmy bardzo wdzięczni!
Po twarzach naszych gości, uczniów i nauczycieli, było widać, że impreza podobała się, tym bardziej, że nie było przegranych. Kilka drużyn zajęło czołowe miejsca, jednak, nie chodziło nam o szczególne wyróżnienia, bo wszystkie dzieci biorące udział w konkursie były dobrze przygotowane, więc każdy otrzymał nagrodę i upominki. Najważniejsze jest, by konkurs motywował do kontynuowania przygód z literaturą. Miło nam było znowu, po trzyletniej przerwie, spotkać się z dziećmi – miłośnikami książek oraz z nauczycielkami – pasjonatkami swojej pracy. Mamy nadzieję, że za rok przyjadą do naszej szkoły nowe drużyny na kolejny, XXVIII Międzyszkolny Konkurs Czytelniczy „Polscy Poeci i Pisarze – Dzieciom”.
Małgorzata Lubisz
"Tu wszędzie jest moja Ojczyzna - Akademia z okazji Konstytucji 3 maja
Spotkanie ze sławnym artystą
14 kwietnia 2023 r., w Święto Chrztu Polski, klasy młodsze odwiedził pan Mariusz Kozik – sławny artysta malarz, grafik i ilustrator, a jednocześnie – tata Marlenki z III klasy i Mateusza z kl. VII.
Na spotkaniu dzieci dowiedziały się, że to nieprzeciętny człowiek, który jest ogromnym pasjonatem historii, wiele jego prac ma tematykę historyczną i militarną (batalistyczną). W swoich rysunkach zwraca uwagę na poprawność historyczną, nawet w stosunku do najmniejszych elementów zbroi czy umundurowania. Pan Kozik wykonuje wiele ilustracji do książek oraz gier, np. Cenega (polska edycja okładki do gry „Civilization V: Nowy Wspaniały Świat”), seria „ WarBook ” (Wydawnictwo Ender), Napoleon V, Osprey Publishing , Fireforge Games , Fabryka Słów. Jego ilustracje pojawiają się na okładkach i rozkładówkach czasopism historycznych takich jak „ Focus Historia ”, „W Sieci Historii”, „ Guerres&Historie ”, „Desperata Ferro” i innych. Jego dzieła były i nadal są prezentowane w galeriach i na wystawach w wielu miastach Polski. Jest również autorem rzeźb, instalacji artystycznych i ekspozycji. Współpracuje ze scenarzystami i reżyserami filmowymi, szczególnie filmów historycznych. Wydał album „Chwała bohaterom / Glory to the Heroes”, który dzieci miały okazję obejrzeć w klasie. Pokazał uczniom bardzo dużo zdjęć własnych obrazów i grafiki na tablicy multimedialnej. Dzieci oglądały także książki, których okładki zostały zaprojektowane przez pana grafika.
Artysta tworzy prace na komputerze, jak również maluje na płótnie. Za swoją twórczość wielokrotnie był nagradzany, także wysokimi nagrodami ze strony Ministerstwa Kultury i Sztuki, ale ze skromności, niewiele nam się pochwalił w tym temacie.
Uczniowie zadawali panu dużo pytań, co świadczyło o wywołaniu u nich głębokiej ciekawości tą tematyką. Pan Mariusz opowiedział, jaką drogę edukacyjną przeszedł, aby zostać artystą. Zachęcał przy tym do czytania książek, gdyż mogą one być nie tylko skarbnicą wiedzy, ale i inspiracją do rozwijania wyobraźni artystycznej. Przyznał, że nie jest w stanie policzyć, ile prac plastycznych wykonał, że każde dzieło powstaje najpierw w wyobraźni, potem realizowane są tzw. art- koncepty, szkice, następnie dodawane są barwy, że proces tworzenia jest często bardzo długi i może zająć nawet kilka miesięcy.
Na spotkaniu dowiedzieliśmy się, że pan Kozik to także zamiłowany sportowiec, którego pasjonuje łucznictwo. Ten sport pomaga wyprostować postawę ciała i jest świetnym relaksem. Na koniec kilku chłopców przymierzyło przyniesione przez gościa hełmy rycerskie i żołnierskie.
Bardzo jesteśmy wdzięczni panu Mariuszowi Kozikowi za podzielenie się ze społecznością szkolną swoimi pasjami. Dziękujemy także za ukazanie, jak wielką wartość ma czytanie książek, poszukiwanie wiedzy w różnych źródłach i odkrywanie własnych talentów.
Małgorzata Lubisz
Prmia Aprilis w kl. 3
Tak klasa 3 przygotowała salę do zajęć... zdjęcia
Prace uczniów z klas 0-3
Prace świąteczne wykonane przez uczniów klas 0 - 3
Prace naszych Uczniów z Ukrainy
Wystawa prac plastycznych przygotowanych przez uczniów z Ukrainy.
Legendę o naszej Wsi napisała uczennica klasy 3 - Tetiana Koval. Ta sama legenda przedstawiona jest również w wersji graficznej.
Małgorzata Lubisz
Nie bój się tylko wierz- Zaufaj Jezusowi dziś!
Zdjęcia ze Spotkania Wielkanocnego
"Historia Misia Wojtka" - wizyta w IPN klas 0-III
Uczniowie klas 0 - III obejrrzeli w IPN w Lublinie na spektakl "Historia Misia Wojtka". Dzieci poznały losy niedźwiedzia Wojtka – żołnierza 2 Korpusu Polskiego dowodzonego przez gen. Władysława Andersa.
Wiosenny Konkurs Recytatorski
We wtorek 21.03.2023r. w Szkole Podstawowej im. Żołnierzy Bohaterów AK w Krężnicy Jarej odbył się Wiosenny Konkurs Recytatorski. Wzięło w nim udział 23 uczniów z klas I-IV. Młodzi artyści recytowali wiersze o wiośnie znanych polskich poetów między innymi: Juliana Tuwima, Jana Brzechwy, Wandy Chotomskiej, Ewy Szelburg-Zarembiny, Tadeusza Śliwiaka. Jurry w składzie: p. Krystyna Roman p. Elżbieta Nowakowska, p. Beata Tymczak oceniało wykonanie wierszy. Ocenie podlegały: znajomość i interpretacja tekstu poetyckiego, tempo, intonacja oraz ogólny wyraz artystyczny.
Wykonawcom z klasy I przyznano: I - miejsce - Łucji Milewskiej
II miejsce – Michalinie Wójcik i Marii Wciseł
III miejsce – Ignacemu Fajkowskiemu
wyróżnienie: Mai Hawrylewicz oraz Kacprowi Korębskiemu
Uczestnicy z klasy II zajęli następujące miejsca: I miejsce – Lena Romanek i Kornelia Gieroba
II miejsce – Piotr Kneć
III miejsce – Julia Kowalik
wyróżnienie: Maria Kwiecień i Polina Chernyshenko
W klasie III uczniowie otrzymali: I miejsce – Kacper Głogowski
II miejsce – Miłosz Fajkowski
II miejsce – Iza Drążyk
III miejsce – Maria Milewska
wyróżnienia: Barbara Berecka, Marcelina Kapica, Lilianna Jurecka
Uczniom z klasy IV przyznano następujące miejsca: I miejsce – Iga Kapica
II miejsce – Michał Poręba
III miejsce – Julia Korba
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe. Wydarzenie uświetnił program artystyczny w wykonaniu dzieci z oddziału przedszkolnego pod kierunkiem Pani Marty Palusińskiej. Przedszkolaki wykonały piękne piosenki o wiośnie oraz zaprezentowały pokaz mody wiosennej.
Konkurs przebiegał w radosnej atmosferze, zarówno uczestnicy jak i widzowie dobrze się bawili. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i wyróżnionym uczestnikom konkursu.
Przed Wami jeszcze wiele artystycznych wyzwań, a patrząc na Wasze występy - talent już macie!!!
Opracowała – E. Borowiecka-Grzywna
Wyprawa na Daleką Północ
21 lutego klasy młodsze odwiedził absolwent naszej Szkoły – pan Bartłomiej Wrona, który opowiedział dzieciom o swojej wyprawie na wyspę Svalbard. Pan Bartek razem z grupą naukowców trzy miesiące minionego lata spędził na Stacji Polarnej UMCS w miejscowości Calypsobyen. Ich głównym celem było montowanie światłowodowych czujników pomiaru temperatury gruntu oraz pomiar zmian temperatury wieloletniej zmarzliny. Jednocześnie zwiedzali okolicę i robili mnóstwo zdjęć.
Nasz gość bardzo ciekawie opisywał niemal spartańskie życie w polskiej, drewnianej chatce, codzienne zajęcia naukowców, wycieczki w góry i na lodowce, wyprawy łodzią po oceanie. Opowiedział o przygodach z dzikimi zwierzętami, w tym o niebezpiecznym spotkaniu z niedźwiedzicą. Pokazywał fotografie pięknej, surowej przyrody, niespotykanych u nas krajobrazów, zdjęcia karłowatych roślin, znalezisk zwierzęcych kości i rogów.
Dzieci z ogromnym zainteresowaniem zadawały mnóstwo pytań panu Bartkowi. Trudne było im zrozumieć, jak można zasnąć, gdy ciągle jest jasno, bo panuje dzień polarny. Z tym problemem badacze poradzili sobie, zakładając specjalne opaski na oczy. Energię otrzymywali z baterii słonecznych, lecz rzadko mieli zasięg do kontaktowania się z rodziną. Świeżą wodę pozyskiwali ze strumyka wypływającego z topiącego się lodowca. Kąpali się w zimnej wodzie w oceanie. Piekli własny chleb w piekarniku. Ogrzewali się w chatce dzięki kozie. Na wyspie musieli nosić przy sobie broń palną dla własnego bezpieczeństwa - przed głodnymi niedźwiedziami. A dzikie renifery spotykali na każdym kroku, gdyż spacerowały sobie w pobliżu ludzkich osad.
Dwie godziny spędzone z panem Bartkiem pozostaną na długo w pamięci naszych uczniów. To była naprawdę niesamowita wyprawa na Daleką Północ!
Małgorzata Lubisz
Dyskoteka karnawałowa
Bal Karnawałowy 2023 - KLasy 0-III
Wyprawa w Himalaje
We wtorek uczniowie z klas I - III mieli bardzo ciekawe spotkanie z tatą Marysi Kwiecień. Pan Piotr opowiedział im o swojej wyprawie w Himalaje.Dziekujemy!!!
Małgorzata Lubisz
Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę sali gimnastycznej w Krężnicy Jarej
W dniu 6 lutego 2023 roku odbyło się uroczyste podpisanie Aktu Erekcyjnego i wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę nowej sali gimnastycznej.
Dziękujemy wszystkim gościom za obecność w tym szczególnym dla naszej gminy dniu.
Realizacja inwestycji jest możliwa dzięki dofinasowaniom z Rządowego Funduszu Inwestycji Strategicznych Polski Ład w kwocie 7 000 216,04 zł i Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych- 2 500 000 zł oraz Budżetu Gminy - 1 987 361,41 zł.
Zdjecia
Karate
Klub Sportowy Budokai Lublin podczas ferii zimowych zorganizował treningi karate dla dzieci, które pałały chęcią do aktywności fizycznej w trakcie przerwy od zajęć szkolnych. W Krężnicy Jarej oprócz lokalnych klubowiczów, zagościli również karatecy ze szkół podstawowych nr 39 przy Zalewie Zemborzyckim oraz nr 58 w Lublinie. W trakcie ostatnich dwóch tygodni odbyły się cztery spotkania w godzinach popołudniowych, na których dzieci pod okiem sensei Natalii Trancygier z uśmiechem uczyły się technik Kyokushin Karate, poprawiały swoją sprawność fizyczną oraz uczestniczyły w zabawach grupowych. Mali karatecy mieli również możliwość nauki podstawowych kombinacji w parach na tarczach, które pomogą im w przyszłości osiągać sukcesy na zawodach klubowych i nie tylko. KS Budokai cieszy się z aktywności uczestników, a zwiększająca się frekwencja z treningu na trening świadczy jedynie o udanym sportowym odpoczynku!
Warsztaty w klasie VII
"Jak uczyć się efektywnie?" - warsztaty dla uczniów klasy VII szkoły w Krężnicy Jarej
W pierwszym półroczu uczniowie z klasy 7 przez 90 minut "łamali sobie głowy" aktywnie uczestnicząc w warsztatach na temat "Jak uczyć się efektywnie?".
Prowadziła je pani Renata Nowak - pedagog i psycholog, wieloletni nauczyciel pracujący z dziećmi i młodzieżą. Podczas zajęć uczniowie rozmawiali o tym, co przeszkadza w uczeniu się oraz zaburza koncentrację uwagi, poznawali metody i sposoby przyswajania wiedzy, uczenia się ze zrozumieniem, korzystania z metod skojarzeniowych i map myśli. Mieli także możliwość poznania własnych stylów uczenia się i najlepszego dla siebie sposobu przyswajania wiedzy.
Każdy uczeń otrzymał materiały, które posłużą do powtórki na lekcji wychowawczej i do ewentualnej pracy w domu. Ćwiczeń umysłu nigdy bowiem za wiele..
No cóż, chciałoby się, by kłopoty z samodzielnym uczeniem się mogły odejść już do lamusa.
Turniej Mikołajkowy
Turniej Mikołajkowy klas IV-VIII zorganizowany przez Samorząd Uczniowski stał się już tradycją w naszej szkole. Zaproponowane w tym roku konkurencje wymagały od uczestników nie tylko umiejętności wykonania najdłuższego łańcucha choinkowego w jak najkrótszym czasie czy napisania wierszowanego listu do Świętego Mikołaja, ale nade wszystko liczyła się współpraca i dobra zabawa. Turniej przebiegał w fantastycznej atmosferze, a uczniowie naszej szkoły wykazali się umiejętnością pozytywnego współzawodnictwa, kreatywnością oraz poczuciem humoru.
Anna Nowakowska
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
7 października 2022 obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia, jest to międzynarodowa akcja, w którą co roku angażuje się tysiące szkół. W tym dniu ludzie z całego świata uświadamiają innym, iż znajomość tabliczki mnożenia jest niezbędna w życiu codziennym, udowadniają, że można uczyć się jej z przyjemnością, a jej znajomość owocuje. Na zajęciach matematyki uczniowie rozwiązywali przykłady tabliczki mnożenia na czas, kodowali obrazki oraz uczestniczyli w pokoju zagadek – escape room, rozwiązując oczywiście zagadki matematyczne z tabliczką mnożenia w roli głównej ;).
Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji, a wspólna zabawa zachęciła ich do dalszej nauki.
Edyta Golewska
Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień
21 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Święto to służy promowaniu idei pokoju na całym świecie poprzez okazywanie przyjaznych emocji. Tego dnia uczniowie naszej szkoły ubrali się na żółto, a Samorząd Uczniowski zorganizował w klasach IV-VIII plebiscyt na Króla i Królową Życzliwości - najbardziej życzliwą koleżankę i najbardziej życzliwego kolegę. Zwycięzcom gratulujemy! Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy innym, wraca do nas z nawiazką!
Zemsta w warszawskim teatrze
19. października starsze klasy - szósta, siódma i ósma - wybrały się na wycieczkę do Warszawy. Uczniowie obejrzeli w Och -Teatrze spektakl "Zemsta" w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza, oparty na wyśmienitej, doskonale wszystkim znanej komedii Aleksandra Fredry. Po przedstawieniu wszyscy udali się na spacer ulicami stolicy.
Anna Nowakowska
„Magia dźwięku” w Filharmonii Lubelskiej z udziałem uczniów z SP w Krężnicy Jarej
„Magia dźwięku” to cykl audycji edukacyjnych dla uczniów szkół podstawowych w których uczniowie z Krężnicy uczestniczyli już po raz kolejny. Muzycy prezentując „żywą muzykę” wprowadzają małego odbiorcy w tajemniczy świat muzyki. Spotkania mają charakter interaktywnej pogadanki o muzyce. Tym razem uczniom zaprezentowano muzykę Braci Wieniawskich – Henryka i Józefa –opatrzoną specjalną animacją przygotowanej przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne.
Była to prawdziwa uczta muzyczna dla klas I – IV.
Opiekunowie wyjazdu.
Wykonujemy doświadczenia chemiczne z Empiriuszem
Szkoła Podstawowa im. Żolnierzy – Bohaterów AK pozyskała, w ramach rządowego programu „Laboratoria Przyszłości” nowoczesne urządzenie – Wirtualne Laboratorium Chemiczne Empiriusz. Empiriusz pozwala na bezpieczne przeprowadzanie doświadczeń chemicznych zalecanych do realizacji w podstawie programowej klasy siódmej i ósmej.
Wirtualna rzeczywistość angażuje, pobudza wyobraźnię, zwiększa motywacje, a przede wszystkim pomaga zrozumieć skomplikowane zagadnienia i znacznie poprawia zdolność zapamiętywania nabytej wiedzy. Empiriusz, daje niesamowitą możliwość doświadczania złożoności świata, jest doskonałym cyfrowym odwzorowaniem laboratorium chemicznego. Dzięki VR możliwe jest bezpieczne przeprowadzanie doświadczeń, zabiegów, symulacji. Uczeń, korzystając z googli VR i kontrolerów, przeprowadza zgodnie z instrukcją wyświetloną na ekranie wybrane doświadczenie: porusza się po realistycznie wyglądającej pracowni, sięga po probówki i odczynniki, przeprowadza reakcje, wyciąga z nich wnioski i efektywnie uczy się poprzez wirtualne doświadczenie. Pozostali uczniowie obserwują przebieg działań na tablicy interaktywnej. Urządzenie pozwala poczuć się jak w prawdziwym laboratorium chemicznym.
Uczniowie wykorzystując Wirtualne Laboratorium potwierdzają, że najlepszą formą nauki jest uczenie przez działanie zgodnie z zasadą Konfucjusza „Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem”.
Edyta Golewska
Dzień Babci i Dziadka klasy III
Dzieci z klasy III przygotowały kolorowe upominki dla swoich dziadków z okazji zbliżającego się ich święta.
JASEŁKA
Jasełka 2022 - zdjęcia
Klasa 2 "W podróży po Polsce"
Klasa 2 zakończyła realizację I modułu „ PODRÓŻE PO POLSCE” w ramach innowacji „CZYTAM Z KLASĄ-lekturki spod chmurki”.
Swoją pierwszą podróż przez czytanie uczniowie rozpoczęli od lektury „Rany Julek! O tym jak Julian Tuwim został poetą”. Dzieci z dużym zaangażowaniem wypełniły I moduł w lekturniku i dowiedziały się jak należy spakować walizkę wybierając się w podróż. W ramach zadania domowego przygotowały „ Lekturę w pudełku”, którą później zaprezentowały przed całą klasą. Zapoznały się także z atrakcjami turystycznymi Łodzi i obejrzały film o tym mieście, gdyż to właśnie tam mieszkał główny bohater lektury Julian Tuwim.
Realizując kolejne zadanie zorganizowaliśmy kącik czytelniczy "Książki w podróży", w którym umieściliśmy przeczytane książki, godne polecenia rówieśnikom. Dzięki tej ekspozycji każda zainteresowana osoba może wziąć książkę do domu, przeczytać ją, a potem oddać.
W tym module poznawaliśmy Polskę, teraz przygotowujemy się do podróży po Europie!
Ewa Zielińska
Warsztaty dekorowania bombek choinkowych w kl. 2
W kl. 2 odbyły się zajęcia zorganizowanie przy współpracy z Panią Słotwińską z Biblioteki Publicznej w Krężnicy Jarej. Celem ich była promocja czytelnictwa oraz rozwijanie zainteresowań i uzdolnień plastycznych.
Uczniowie mieli okazję wysłuchać fragmentów baśni, a także własnoręcznie wykonali bombkę techniką decupage. Tak udekorowana i ozdobiona bombka może znaleźć się nie tylko na choince, ale także stać się elementem świątecznego stroika na stół wigilijny. Czas spędzony na warsztatach był wspaniałym czasem wyciszenia i skupienia, a jego efekty – pięknym własnoręcznie zrobionym prezentem.
Ewa Zielińska
Turniej mikołajkowy
Turniej Mikołajkowy klas IV -VIII zorganizowany przez Samorząd Uczniowski przebiegł w fantastycznej atmosferze. Gratulujemy wszystkim uczestnikom umiejętności współpracy, pozytywnego współzawodnictwa, kreatywności oraz poczucia humoru!
Mikołajki w klasach I-III
Ślubowanie klasy I
Dnia 30 listopada 2022 w naszej szkole odbyło się Ślubowanie Uczniów z klasy I. Pierwszoklasiści rozpoczęli uroczystość polonezem. Natępnie odbyła się część artystyczna. Na koniec dzieci zostały pasowane przez Panią Dyrektor Grażynę Adamek na uczniów Szkoły Podstawowej w Krężnicy Jarej.
DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI
21 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Święto to służy promowaniu idei pokoju na całym świecie poprzez okazywanie przyjaznych emocji. Tego dnia uczniowie naszej szkoły ubrali się na żółto, a Samorząd Uczniowski zorganizował w klasach IV-VIII plebiscyt na Króla i Królową Życzliwości - najbardziej życzliwą koleżankę i najbardziej życzliwego kolegę. Zwycięzcom gratulujemy! Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy innym, wraca do nas z nawiazką!
Monika Pikul
Wycieczka klas I - III
Muzeum Bombki – miejsce magiczne!
Pod koniec listopada bieżącego roku dzieci z klas młodszych naszej Szkoły pojechały do Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie. Muzeum mieści się we współcześnie działającej fabryce, dzięki czemu można zaobserwować cały proces powstawania tych prześlicznych cacek, a wszystko odbywa się tradycyjnymi metodami, czyli poprzez wydmuchiwanie szklanych banieczek, srebrzenie i dekorowanie. Całą drogę tworzenia bombki można nie tylko obejrzeć, ale i samodzielnie wykonać swoją, niepowtarzalną zabawkę i zabrać do domu.
Prezentowany zbiór z pewnością liczy wiele tysięcy kolorowych błyskotek, z których spora część wisi na tematycznych choinkach, ubranych w stylach: amerykańskim, wiktoriańskim, francuskim, skandynawskim i staropolskim.
Miejsce urzeka niezwykłą aurą, ponieważ panuje tu magiczny nastrój Bożego Narodzenia. Pobyt w Muzeum dostarczył uczestnikom naszej wycieczki mnóstwo fantastycznych, przyjemnych, artystycznych wrażeń. Dzieci oglądały niezliczoną liczbę kolorowych, rozmaitych ozdób na choinkę, po czym zrobiły zakupy w firmowym sklepie. Nie było jednak łatwo dokonać natychmiastowego wyboru bombek, gdyż ich szeroka oferta przyprawiała o „zawrót głowy”…
Dzieci wróciły z wycieczki bardzo zadowolone, a każde dodatkowo otrzymało bombkę z wykaligrafowanym własnym imieniem. Ten wyjazd już teraz nastroił wszystkich do większej radości w oczekiwaniu na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia.
Małgorzata Lubisz
Lekcja wf na śniegu
Korzystając z zimowej aury uczniowie mieli lekcję wychowania fizycznego na śniegu.
XVIII Powiatowy Festiwal Piosenki Patriotycznej w Krężnicy Jarej - 15.11.2022
Akademia z okazji 11 listopada - Narodowego Święta Niepodległości - 10.11.2022
Dzień Pluszowego i Książkowego Misia
25 listopada 2022r. przypada Dzień Książkowego i Pluszowego Misia.
Biblioteka szkolna zorganizowała obchody tego dnia w szkole i przedszkolu.
Uczniowie przynieśli do szkoły Swojego ukochanego Misia Przytulankę. Dzięki obecności Misia z nimi , na lekcjach mógł On zasmakować wspaniałości nauki. Uczniowie wzięli udział w „Misiowym Korowodzie”, który sprawił uczestnikom wiele radości.
Dzieci z zerówki i klas I-II obejrzeli w bibliotece szkolnej wystawkę z nowościami książkami o tematyce "Misiowej”. Dzieci młodsze obejrzały wystawkę zorganizowaną w Filii Biblioteki w Krężnicy Jarej.
Chętni uczniowie pobrali z biblioteki kolorowankę Misiową, przynieśli pokolorowaną do szkoły, inni wykonali rysunki przedstawiające Misie z ich ulubionych książek. Prace zostały wyeksponowane na wystawie.
W tym dniu odbyło się również w zerówce i przedszkolu rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Miś – Mój Książkowy Bohater” – dzieci wykonały prace plastyczne – narysowały postać ulubionego Misia z nowych książek zakupionych przez Bibliotekę szkolną, czytanych dzieciom podczas spotkań czytelniczych.
Piękne prace zostały nagrodzone dyplomami i książkami zakupionymi w ramach Narodowego Funduszu Rozwoju Czytelnictwa.
Spędziliśmy razem kreatywnie Dzień Książkowego i Pluszowego Misia.
W szkole było kolorowo i „Misiowo”.
opracowała – E. Borowiecka - Grzywna
Dzieci Młodsze - zdjęcia
Dzieci Starsze "zeróweczka" - zdjecia
Misiowy Korowód - zdjęcia
Pokazy militariów grupy rekonstrukcyjnej
Dnia 26.10.2022 odbyły się pokazy militariów grupy rekonstrukcyjnej w naszej szkole.
Dzień Papieski
Co roku w październiku w Polsce obchodzimy Dzień Papieski, który przypomina nam o wyborze Karola Wojtyły na papież. Po wyborze na Stolicę Piotrową przyjął on imię Jan Paweł II.
W tym roku przypada już XXII Dzień Papieski, przebiega on pod hasłem –„Blask prawdy”. Z tej okazji w Szkole Podstawowej im. Żołnierzy Bohaterów AK w Krężnicy Jarej odbyło się spotkanie dla uczniów klas IV-VIII.
Młodzież z klas V; VI ;VII i VIII przygotowali montaż przybliżający pontyfikat i nauczanie św. Jana Pawła II. Występ uświetniły utwory muzyczne między innymi : „ Strumień”, „W mroku jest tyle światła” czy też „ Barka”.
Ewa Borowiecka-Grzywna
Jesienny konkurs Recytatorski w kl.3
Jesienny konkurs Recytatorski w kl.3
Warsztaty poznawcze w kl. II
Klasa II uczestniczyła w warsztatach poznawczych pt. " Las i jego mieszkańcy - tajemnice przygotowań do zimy…”.
spotkania , znalazła się także część animacyjna, sensoryczna oraz plastyczna.
- czy las składa się tylko z drzew?
- gdzie w Polsce las nie może wyrosnąć i dlaczego,
- dlaczego jedne lasy są iglaste, a inne liściaste,
- do czego służy drzewom kora,
- ile jest pięter w lesie i kim są jego mieszkańcy,
- jakie są zwierzęce sposoby na zimno,
- jak nazywają się rodziny leśnych zwierząt,
- co gromadzą w swoich spiżarniach mieszkańcy lasu,
- jak „działa” drzewo,
- co można „wyczytać” z wypluwki,
- co to jest kuźnia dzięcioła,
- co to takiego ‘lata nasienne” i ‘lata głuche,”
- jakie tajemnice skrywa jeż i co znajduje się pod kapeluszem grzyba.
Kl. II na warsztatach edukacyjnych w Druku 3D
Klasa II uczestniczyła w warsztatach edukacyjnych w Druku 3D
Zajęcia z Druku 3D dostarczyły uczniom klasy II niesamowitych wrażeń i zachęciły do dalszego poznawania nowoczesnych technologii.
Ewa Zielińska
Klasy I-IV z wizytą w Filharmonii Lubelskiej
Warsztaty drukowania w 3D w kl.3
Dnia 21 poździernika odbyły się warsztaty drukowania w 3D w kl.3 - uczniowie byli zachyceni. zdjęcia
Jesienne warsztaty przyrodnicze w kl.III
Dzień Edukacji Narodowej
Dyktando z okazji Dnia Edukacji Narodowej
Z okazji Święta Edukacji Narodowej Platforma edukacyjna www.dyktanda.pl zaprasza wszystkich, a w szczególności Uczniów i Nauczycieli, na specjalne dyktando z nagrodami!
Dyktando odbędzie się tradycyjnie 14.10.2022 r. Będzie rozegrane w 100% online, a zatem do udziału niezbędny będzie komputer z dostępem do internetu. Ważne, aby móc skorzystać z głośników lub słuchawek, ponieważ będzie to dyktando ze słuchu. Takie, jak na szkolnej lekcji!
Do rozwiązywania dyktanda będzie można przystąpić między 18:00 a 19:00. Nagranie, którego treść będzie należało prawidłowo zapisać, będzie można dowolnie zatrzymywać i przewijać, a więc każdy będzie mógł dopasować prędkość do swoich możliwości.
Zachęcamy do sprawdzenia szczegółów wydarzenia oraz do zapisania się na Dyktando na Święto Edukacji Narodowej. Wystarczy kliknąć “Zapisz się do konkursu” na poniższej stronie:
https://dyktanda.pl/dyktanda/dyktando-na-dzien-edukacji-narodowej-2022?audio=1
Warto postarać się o dobry wynik, ponieważ organizatorzy przygotowali nagrody! Powodzenia!
Dzień Edukcji Narodowej
Dzień Edukacji Narodowej jest dniem wolnym od zajęć dydaktyczno-wychowawczych, szkoła organizuje dla uczniów zajęcia opieki świetlicowej.
Dyskoteka z okazji Dnia Chłopaka w klasach IV -VIII - 29.09.2022
Fotorelacja z dyskoteka z okazji Dnia Chłopaka w klasach IV -VIII, która odbyła się 29.09.2022
BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku.
Zakup książek do Biblioteki Szkolnej
tzw. „bajeczne półeczki” – półki z książkowymi nowościami. Dzieci mają już możliwość wypożyczania ich do domu. Zorganizowane zostały spotkania czytelnicze dla przedszkolaków, podczas, których Wolontariuszki ze Szkolnego Koła Caritas czytały dzieciom bajki.
Dzień chłopaka w kl. III
Obchody Dnia Chłopaka w klasie III
Poranek czytelniczy...
Wyjście do punktu przedszkolnego - poranek czytelniczy prowadzony przez wolontariuszki SKC.
Biblioteka szkolna zakupiła książki dla przedszkolaków ze środków pozyskanych
z Narodowego Programu rozwoju czytelnictwa. W zerówce i punkcie przedszkolnym założono
tzw. „bajeczne półeczki” – półki z książkowymi nowościami. Dzieci mają już możliwość wypożyczania ich do domu. Zorganizowane zostały spotkania czytelnicze dla przedszkolaków, podczas, których Wolontariuszki ze Szkolnego Koła Caritas czytały dzieciom bajki.
Ewa Borowiecka - Grzywna
Gra terenowa klasy IV
22 września br. uczniowie klasy IV wzięli udział w grze terenowej. Przemieszczając się po Krężnicy Jarej, odwiedzali różne miejsca, gdzie wykonywali zaplanowane zadania, np.:
ü w kościele - wysłuchali opowieści o życiu św. Stanisława Kostki i zanotowali najważniejsze informacje oraz poznali znaczenie łacińskiego napisu na fasadzie budowli;
ü w izbie regionalnej - sporządzili listę dawnych sprzętów i narzędzi, określali przydatność tych rzeczy w dawnych gospodarstwach;
ü w pizzerii - wykonali zadania matematyczne i posilili się smaczną pizzą;
ü przy pomniku rozstrzelanych w czasie II wojny światowej mieszkańców powiatu parczewskiego - zapalili symboliczny znicz;
ü na przystanku autobusowym - odczytali informacje z rozkładu jazdy;
ü podczas postoju na łące - sprawdzali poziom wody rzece, rozpoznawali gatunki drzew, pracowali z mapą, obserwowali odlatujące do ciepłych krajów klucze dzikich ptaków.
Dodatkową atrakcję dla czwartoklasistów stanowiło rozszyfrowanie zakodowanych informacji oraz szukanie znaków i tropów wiodących do celu.
Wszyscy zgodnie stwierdzili, że wycieczka była udana.
Beata Tymczak
JESIENNE WARSZTATY W KLASIE II I ZERÓWCE
POZNAJEMY NOWYCH UCZNIÓW Z UKRAINY - ZAJĘCIA INTEGRACYJNE
LUBELSKI FETIWAL NAUKI 2022
W tym roku szkolnym klasy od trzeciej do ósmej skorzystały z oferty Lubelskiego Festiwalu Nauk i- warsztatów i pokazów.
Klasa 5 - Rośliny pod mikroskopem - zdjęcia
"Makaron zakręcony kolorami” - projekt klasa III
16 września 2022 roku uczniowie klasy III udali się do Instytutu Technologii Żywienia Uniwersytetu Przyrodniczego na warsztaty edukacyjne. Studenckie Koło Naukowe przygotowało niesamowicie fascynujące zajęcia, na których dzieci w praktyczny sposób dowiedziały się, jak zrobić apetyczne i zdrowe kluseczki.
Najpierw uczniowie umyli dokładnie ręce, po czym założyli fartuszki. Pokazano im prasę makaronową, do której wsypano mąkę semolinę. Następnie dodano do niej trochę wody i naturalne barwniki pozyskane ze szpinaku, buraka i czarnej marchwi. W ten sposób powstało kilka kolorów masy makaronowej, z niej prasa wyciskała różne kształty kluseczek.
W dalszej części uczniowie podzieleni na grupy, pod okiem towarzyszących studentów i pracowników, samodzielnie przygotowywali z ciasta makaron. Ten proces przyniósł ogromną frajdę, bo każdy brał tu aktywny udział według własnej inwencji twórczej. I tak powstały wielobarwne wstążeczki, kokardki, muszelki, gniazdka, „kozia broda”, a także trudne do nazwania kształty.
Dzieci były zachwycone zajęciami, tym bardziej, że na zakończenie wszyscy zabrali do domu swoje wyroby oraz otrzymali gotowe paczki makaronu, ciasteczka i pamiątkowe ołówki.
Teraz mamusie będą miały pomoc w kuchni podczas przygotowywania makaronu, trzecioklasiści już to potrafią!
Małgorzata Lubisz
Inauguracja roku szkolnego 2022/2023
Inauguracja roku szkolnego 2022/2023 odbędzie się 1 września.
Program uroczystości:
8:00 - Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego w klasach 1-3
9.30 - Msza Święta w Kościele Parafialnym
10:30 - Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego w klasach 4- 8