Rok szkolny 2023/2024
Spotkanie warsztatowe uczniów klas 1 - 3
Spotkanie warsztatowe uczniów klas 1 - 3 z pszczelarką, panią Justyną Wnuk.
Małgorzata Lubisz
Wizyta Pani Fotograf w klasie 1
Klasa 1 gościła u siebie artystkę - fotografa, panią Weronikę Prokopczuk, która zapoznała dzieci z tajnikami fotografowania.
Małgorzata Lubisz
Klasowy konkurs plastyczny
Małgorzata Lubisz
Klasowa Olimpiada Sportowa
6 czerwca w kl. 1 odbyła się Klasowa Olimpiada Sportowa. Zwyciężyli: Nikodem, Lena i Tymek. Reszta dzieci zajęła 2 miejsce.
Małgorzata Lubisz
Międzyszkolny Konkurs Piosenki Turystycznej w Czółnach
W dniu 4.06.2024 uczniowie naszej szkoły byli na Międzyszkolnym Konkursie Piosenki Turystycznej w Czółnach. Grupa wokalna z kl. 4 - 8 przy akompaniamencie Bartka Króla wyśpiewała 1 miejsce piosenką Bieszczadzki trakt, a Oliwia Caboń, także 1 miejsce jako solistka piosenką Bieszczadzkie anioły. Po raz pierwszy wzięły udział w konkursie dzieci z kl. 1 i zdobyły 2 miejsce dla klas młodszych piosenką Hej sokoły. Gratulacje!
Małgorzata Lubisz
Dzień Dziecka w klasie 1
W poniedziałek (3.06.2024) dzieci z kl. 1 zostały zaproszone z okazji Dnia Dziecka przez swoich rodziców do pobliskiej pizzerii, gdzie własnoręcznie przygotowały pizzę, a potem ją pałaszowały. Polecamy wszystkim pyszną pizzę w Krężnicy!
Małgorzata Lubisz
(NIE)ZWYKŁA MATEMATYKA
Uczniowie klas IV – VIII Szkoły Podstawowej im. Żołnierzy – Bohaterów Armii Krajowej już drugi rok szkolny realizują innowacyjny, ogólnopolski projektu edukacyjnego „(Nie)zwykła matematyka”. Projekt powstał w oparciu o aktualną podstawę programową i jest odpowiedzią na często zadawane pytania przez uczniów "a do czego nam się ta wiedza przyda, po co się tego uczymy”. Główne cele projektu to przede wszystkim: rozwijanie zainteresowań, zdolności, kompetencji matematycznych, poprzez zastosowanie metod aktywizujących z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb i zainteresowań uczniów; poszerzenie, pogłębienie wiedzy na temat liczb i działań na nich oraz figur geometrycznych, integracja wiedzy szkolnej i pozaszkolnej, doświadczeń uczniowskich i ich aktywnego działania; uświadamianie uczniów i pokazanie im, jakie szerokie zastosowanie w praktyce i codziennym życiu ma matematyka; rozwijanie umiejętności krytycznego i logicznego myślenia, rozumowania, argumentowania i wnioskowania oraz wzmacnianie motywacji poznawczej; rozwijanie umiejętności społecznych oraz kompetencji takich jak kreatywność, innowacyjność, przedsiębiorczość, samorządność.
W bieżącym roku szkolnym uczniowie zrealizowali następujące zadania z 10 modułów:
Moduł I „Z Logiką na Ty”: Jak to przeczytać? – kodowanie i szyfrowanie oczami uczniów; Logika kartki papieru – zajęcia z wykorzystaniem tangramów, składanie figur geometrycznych metodą origamii; Escape room – lekcja w postaci pokoju zagadek
Moduł II „Mistrz rachunków”: Obchody Międzynarodowego Dnia Tabliczki Mnożenia.
Moduł III „Matematyczne Kuchenne Rewolucje”: Ile kosztuje kilogram przypraw?- projekt badawczy; Wiem, co jem - przygotowanie tablicy przedstawiającej zawartość cukru w spożywanych przez dzieci przekąskach i napojach.
Moduł IV „Matematyka konstrukcyjna”: Szkieletowe konstrukcje – budowa szkieletów brył z
wykorzystaniem plasteliny i wykałaczek.
Moduł V ”Matematyka pustej klasy”: Do szeregu – wojskowa musztra sposobem na rozmowę o podzielności liczb, dzielnikach i wielokrotnościach; Stacje zadaniowe – czyli biegane powtórzenie wiadomości
Moduł VI „Matematyka i sztuka”: Matematyka pod stopami - parkietaże i mozaiki, własności figur foremnych – układamy przepiękną podłogę lub szukamy wyjątkowych wzorów na podłogach, ścianach; Pikselowe obrazki – wprowadzenie do pojęcia pola i obwodu figury, minecraft na papierze w kratkę; Z matematyką na zakupy – zaprojektowanie toreb płóciennych z motywem lub hasłem matematycznym; Rysunkowe powtórzenie – stworzenie tablicy z powtórzeniem wiadomości w formie skechnotek.
Moduł VII „Ćwiczymy nie tylko umysł czyli matematyka na sportowo”: Polskie rekordy sportowe – opracowanie statystyczne zebranych danych; Trening czyni mistrza – spotkanie z alpinistką Panią Magdaleną Gąbką.
Moduł VIII „Gram w matmę”: Kahoot, quizyzz, LearningApps – wykorzystanie aplikacji quizowych do monitorowania postępów uczniów.
Moduł IX „Szkolny Bank Matematyczny”: Spełniamy marzenia – zaplanowanie i organizacja kiermaszu charytatywnego.
Moduł X „Matematyczne święta niematematyczne”: Światowy Dzień Serca – wykonanie serca ze wstęgi Mobiusa; Dzień Liczby Pi – matematyczne obchody dnia liczby Pi; Dzień Kosmosu projekt o dużych i małych wielkościach zapisywanych w notacji wykładniczej. Matematyka, jako królowa wszystkich nauk ma szerokie zastosowanie w otaczającym nas świecie i może być przyjemna, ciekawa i inspirująca.
Edyta Golewska
Wycieczka klas 1-3 do Dęblina
We wtorek 21 maja 2024 r. uczniowie klas 1-3 wybrali się do Dęblina. W programie wycieczki znalazły się dwa obiekty charakterystyczne dla tego miasta: 41 Baza Lotnictwa Szkolnego oraz Muzeum Sił Powietrznych.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego gdzie dzieci obejrzały symulatory, na których piloci ćwiczą róże manewry. Następnie pojechaliśmy do remizy Wojskowej Straży Pożarnej. Uczniowie poznali jak wygląda praca strażaka, zobaczyli zjeżdżanie na rurze, wyposażenie samochodów strażackich, centrum dowodzenia, a z tarasu oglądali startujące samoloty odrzutowe.
Kolejnym punktem programu była wizyta w Muzeum Sił Powietrznych. Tutaj uczestnicy wycieczki zapoznali się z historią polskiego lotnictwa wojskowego. Wszyscy z zaciekawieniem oglądali dokumenty, szkice, mapy, fotografie, elementy wyposażenia i uzbrojenia samolotów oraz mundury i kombinezony polskich pilotów wojskowych. Dużą atrakcją dla uczestników wycieczki była wystawa plenerowa prezentująca samoloty, śmigłowce oraz sprzęt rakietowy i radiolokacyjny. Największe zaciekawienie wzbudził jednak Jak 40 w biało-czerwonych barwach, którym latały najważniejsze osoby w państwie.
Pogoda nam dopisała, było słonecznie i ciepło, wycieczkę możemy zaliczyć do tych bardzo udanych. To był miło i pożytecznie spędzony czas.
Ewa Zielińska
Szkolny Konkurs Matematyczny dla klas 1-3
27 maja w klasach młodszych odbył się Szkolny Konkurs Matematyczny. W każdej klasie wyłoniono Rachmistrza Roku 2024. Gratulujemy zwycięzcom!
Klasa 1 ponownie odwiedziła Filię Biblioteki Publicznej w Krężnicy Jarej
23 maja kl 1 ponownie odwiedziła Filię Biblioteki Publicznej w Krężnicy Jarej. Tym razem na warsztatach organizowanych przez p. Edytę Słotwińską dzieci wykonały piekne laurki dla swoich mam w przededniu Dnia Matki.
Małgorzata Lubisz
Wycieczka szkolna do Łodzi
Dnia 20 maja 2024 roku odbyła się szkolna wycieczka do Łodzi, w której uczestniczyli uczniowie z klas 4-8.
Monika Pikul
43. Mały Konkurs Recytatorski w Niedrzwicy Dużej
W dniu 13 maja 2024 reprezentacja uczniów z naszej Szkoły była na 43. Małym Konkursie Recytatorskim w Niedrzwicy Dużej. Do etapu powiatowego zakwalifikowano dwie uczennice: Anielę Sprawkę z kl. 1 i Kornelię Gierobę z kl. 3. Gratulacje!
Klasa III z wizytą w Bibliotece Publicznej
Z okazji XXI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek klasa III odwiedziła Bibliotekę Publiczną w Krężnicy Jarej. Uczniowie wzięli udział w lekcji bibliotecznej poświęconej tradycji świętowania Dnia Mamy i Taty. Podczas spotkania uczniowie wysłuchali czytanego przez Panią Bibliotekarkę tekstu o obchodach Dniu Mamy i Taty w różnych krajach i rozmawiali o uczuciach, jakimi darzą swoich bliskich. W trakcie warsztatów dzieci wykonały barwną laurkę dla mamy. Ponadto trzecioklasiści poznali zasady obowiązujące w bibliotece, dowiedzieli się, jak wypożyczać książki i przejrzeli księgozbiór skierowany dla ich grupy wiekowej. Na koniec zrobili pamiątkowe zdjęcie i z uśmiechem wrócili do szkoły. Wizyta w bibliotece była dla uczniów dobrą lekcją. Poszerzyli oni swoje wiadomości o pracy bibliotekarza oraz poznali wartość książki i zalety czytania. Młodzi czytelnicy, zapewnili, że będą częściej odwiedzać Gminną Bibliotekę Publiczną i korzystać z jej bogatego księgozbioru.
Ewa Zielińska
28 Międzyszkolny Konkurs Czytelniczy "Polscy Poeci i Pisarze - Dzieciom" w Krężnicy Jarej
KONKURS CZYTELNICZY KLAS III
9 maja 2024r. odbył się w naszej szkole XXVIII Międzyszkolny Konkurs Czytelniczy „Polscy Poeci i Pisarze-Dzieciom”. Wzięły w nim udział cztery
drużyny. W tym roku naszym „ gościem” był znany poeta Julian Tuwim, którego postać przybliża nam książka pani Agnieszki Frączek „ Rany Julek! O tym jak Julian Tuwim został poetą”. Celem konkursu było propagowanie aktywności czytelniczej wśród dzieci z klas trzecich, rozwijanie zainteresowań czytelniczych oraz umiejętnościpracy w zespole i kształcenie nawyków zdrowej rywalizacji.
Konkurs składał się z części artystycznej podczas, której uczniowie wykazali się artystyczną formą recytacji wybranych utworów Juliana Tuwima oraz pisemnej sprawdzającej znajomość lektury. Rywalizacja przebiegała w miłej atmosferze i była niezmiernie wyrównana. Wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy, a dzieci upominki rzeczowe. Upominki w postaci kubeczków dla każdego uczestnika konkursu ufundowała Fabryka Porcelitu " AVANT" z Niedrzwicy Kościelnej.
Jury przyznało następujące miejsca:
I miejsce- Szkoła Podstawowa w Niedrzwicy Kościelnej
I miejsce – Szkoła Podstawowa w Krężnicy Jarej
II miejsce- Szkoła Podstawowa w Czółnach
III miejsce – Szkoła Podstawowa w Sobieszczanach
Najlepszym podsumowaniem organizowanych konkursów czytelniczych jest
to, że uczniowie chętnie wypożyczają książki, a czytanie jest dla nich przyjemnością i
wyprawą we wspaniały świat wyobraźni. Dziękujemy wszystkim za udział i
zaangażowanie. Życząc dalszych sukcesów i rozwijania talentów zapraszamy już za
rok.
galeria zdjęć
Ewa Zielińska
Wycieczka klas 4-7 do Lubelskiej Trasy Podziemnej i na seans filmowy do kina
Dnia 7 maja 2024 roku odbyła się wycieczka klas 4-7 do Lubelskiej Trasy Podziemnej i na seans filmowy do kina.
Monika Pikul
Co zagraża dzieciom na wsi
W ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej Państwowej Inspekcji Praca „Legitna praca”, w dniu 19.04.2024 r. w Szkole Podstawowej im. Żołnierzy – Bohaterów Armii Krajowej w Krężnicy Jarej młodszy inspektor pracy Jagoda Strzelińska z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Lublinie przeprowadził zajęcia dla uczniów siódmej i ósmej klasy. Tematem spotkania było przybliżenie młodzieży zagadnień związanych z prawem pracy, w tym bezpieczeństwa i higieny pracy, a także kwestii zatrudniania pracowników młodocianych oraz wykonywania przez nich prac lekkich.
Dla uczniów klas I – VI w ramach programu prewencyjnego „Szanuj życie! Bezpieczna praca w gospodarstwie rolnym” p.o. nadinspektor pracy Tomasz Abramczyk przeprowadził prelekcję pn. „Co zagraża dzieciom na wsi”. Podczas prelekcji uczniowie mogli dowiedzieć się jakich prac w gospodarstwie rolnym nie wolno wykonywać dzieciom i młodzieży.
Osoby wykazujące się szczególną aktywnością podczas zajęć otrzymały upominki związane z kampanią „Legitna praca” oraz programem prewencyjnym „Szanuj życie! Bezpieczna praca w gospodarstwie rolnym” ufundowane przez Państwową Inspekcję Pracy.
źródło: https://lublin.pip.gov.pl/aktualnosci/prelekcje-w-kreznicy-jarej
XIX Powiatowy Festiwal Piosenki Patriotycznej
XIX Powiatowy Festiwal Piosenki Patriotycznej w Krężnicy Jarej
24 kwietnia 2024 r. odbył się, pod honorowym patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty, Starosty Lubelskiego, Gminy Niedrzwica Duża i Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Lublinie, XIX Powiatowy Festiwal Piosenki Patriotycznej w Krężnicy Jarej
W Festiwalu uczestniczyło 61 uczniów z 10 szkół naszego województwa. Po wysłuchaniu wszystkich uczestników jury w składzie: p. Izabela Mazurek, p. Anna Drążkowska oraz p. Milena Wnuk, przyznało miejsca I – III oraz trzy wyróżnienia: Kat klasy I - III soliści: I miejsce – Kornelia Gieroba, II miejsce – Emilia Kałdonek, III miejsce – Wiktoria Kloc. Kat. I - III zespoły: I miejsce - SP Czółna.
Kat. IV - VI soliści - I miejsce – Dorota Socha, II miejsce – Dominika Mitura, III miejsce – Dawid Liwak, wyróżnienia: Lena Wójtowicz oraz Oliwia Iwanowicz. Kat. IV - VI zespoły - I miejsce - SP w Piotrkowie, II miejsce - SP w Sobieszczanach, III miejsce - SP Czólnach, wyróżnienie - SP w Krężnicy Jarej. Kat. VII - VIII - I miejsce – Iga Barszczowska, II miejsce – Maja Ostapiuk,
Nagrodę Grand Prix Festiwalu otrzymał Zespół z SP w Krężnicy Jarej w kat klas I-III za piosenkę „Rozkwitały pąki białych róż”
W ocenie komisji konkursowej poziom występów był bardzo wysoki, uczestnicy zaprezentowali się w różnorodnym repertuarze od ciekawych aranżacji tradycyjnych pieśni legionowych i wojennych po interpretacje współczesnych piosenek patriotycznych.
Zdobywcom miejsc od 1 – 3 wręczono nagrody a zwycięskie zespoły otrzymały czeki a wszyscy laureaci otrzymali statuetki i dyplomy. Nagrody ufundowali: Gmina Niedrzwica Duża, Starostwo Powiatowe w Lublinie, Przedsiębiorstwo Komunalne “Nałęcz”, Czeki ufundował Bank Spółdzielczy w Niedrzwicy Dużej.
Serdecznie zapraszamy do wspólnego śpiewania już w listopadzie 2024 r.
Grażyna Adamek
Spotkanie z autorem książek p. Przemysławem Jakóbczykiem
16 kwietnia br. odbyło się, spotkanie autorskie z Panem Przemysławem Jakóbczykiem. Udział w nim wzięli uczniowie klas 3, 4, 5 i 6.
Pan Przemysław Jakóbczyk jest autorem serii książek „Księga Samodzielności…” o tematyce przygodowo-survivalowej.
Na spotkaniu autor opowiadał zebranym o procesie powstawania książki od pomysłu, który rodzi się w głowie pisarza, aż do momentu, gdy książka trafi do rąk czytelnika. Uczniowie poznali również triki survivalowe opisane w serii książek, m.in. wykonanie ogrzewacza do rąk z puszki po napoju, czy pułapki na ryby z plastikowej butelki. Po spotkaniu uczestnicy mogli zakupić książki i otrzymać dedykację autora.
Był to bardzo ciekawie i miło spędzony czas
Gminne zawody w piłce nożnej 18.04.2024
Dzień Dobra
Szkolne Koło Caritas zorganizowało „Dzień Dobra”. Dziękowali Społeczności szkolnej
za wszelkie dobro czynione w tym roku : za udział Uczniów i Rodziców w akcjach i kiermaszach charytatywnych. Wolontariusze z Rodzicami przygotowali słodki poczęstunek dla Uczniów, Nauczycieli i Pracowników szkoły. W klasach 4-8 były prowadzone lekcje przez członków SKC. Uczniowie ubrali się w ubrania w kolorach: żółtym, niebieskim, seledynowym. Wszyscy w szkole otrzymali w tym dniu serduszka z napisem „DOBRA JEST WIĘCEJ”.
Serdecznie dziękuję Rodzicom
Wolontariuszom
Ewa Borowiecka-Grzywna
Spotkanie z alpinistką
Spotkanie z alpinistką Panią Magdaleną Gąbką
WARSZTATY KARMELARSKIE
Nauka poprzez zabawę” – to właściwe określenie warsztatów, w których uczestniczyli uczniowie klas I – III i „ zerówki”. Prowadzący zapoznali dzieci z ręcznym wytwarzaniem słodyczy, objaśnili wszystkie tajniki tego procesu - od gotowania karmelu, wzbogacania go smakami w różnych kolorach, aż do formowania wybranych kształtów. Uczniowie tworzyli samodzielnie pyszne lizaki i próbowali jeszcze ciepłe cukierki. W całej szkole roznosił się słodki zapach karmelu, było kolorowo, smacznie, radośnie.
Ewa Zielińska
Warsztaty karmelarskie
12 marca dzieci z grupy przedszkolnej MOTYLKI oraz dzieci z klasy 1 uczestniczyły w warsztatach karmelarskich. Podczas spotkania starsze przedszkolaki i pierwszoklasiści dowiedzieli się o procesie powstawania karmelu. Każdy z uczestników stworzył własnego, unikalnego karmelowego lizaka.
Marta Palusińska
Pokaz Talentów w klasie III
„Pokaz Talentów” już za nami. Odbył się pierwszego dnia wiosny.
Dla każdej umiejętności znalazło się miejsce- był taniec, śpiew, gimnastyka
akrobatyczna, taniec na szarfie, malarstwo, origami, recytacja, sztuka teatralna,
gra na perkusji, pianinie, zainteresowania geograficzne. Uczniowie już po raz
kolejny pokazali jak bardzo są kreatywni i obdarzeni wielkimi talentami.
Ewa Zielińska
Wiosenny Konkurs Recytatorski
Dzisiaj (26.03.2024 r.) odbył się w naszej szkole „Wiosenny Konkurs Recytatorski” zorganizowany przez bibliotekę szkolną. Był on adresowany do uczniów klas I-VIII oraz oddziału Przedszkolnego. Do udziału w konkursie szkolnym zgłosiło się 33 uczniów. Ostatecznie wystąpiło w nim 21 osób.
Dzieci i młodzież zaprezentowali wybrane przez siebie wiersze o wiośnie na bardzo wysokim poziomie.
Komisja Konkursowa w składzie:
Pani Krystyna Roman – przewodnicząca jury
Pani Elżbieta Nowakowska – członek jury
Filip Zalewski – przedstawiciel SU – członek jury
przyznała następujące miejsca:
KLASA I
I miejsce - Aniela Sprawka
II miejsce- Hania Gęca
KLASA II
I miejsce- Łucja Milewska
I miejsce -Bartosz Mitura
II miejsce- Michalina Wójcik
III miejsce- Kacper Czemierski
Wyróżnienie – Maria Wciseł
Wyróżnienie - Marcelina Kowalczyk
KLASA III
I miejsce- Kornelia Gieroba
I miejsce- Lena Romanek
II miejsce -Julia Kowalik
II miejsce- Maria Bednarczyk
III miejsce -Daniel Kowal
Wyróżnienie – Julia Wójcik
Wyróżnienie – Piotr Kneć
KLASA IV
I miejsce- Kacper Głogowski
II miejsce- Izabela Drążyk
II miejsce – Liliana Jurecka
III miejsce – Marcelina Kapica
KLASA V
I miejsce – Iga Kapica
KLASA VII
I miejsce – Oliwia Caboń
Jury przyznało również następujące miejsca dzieciom z oddziału przedszkolnego:
I miejsce – Oliwia Boguta
II miejsce – Martyna Drążyk
II miejsce – Zuzanna Gęca
III miejsce – Zuzanna Dąbrowska
III miejsce – Maja Wójcik
III miejsce – Julia Gwadera
III miejsce – Kacper Kneć
Uczestnicy zostali nagrodzeni dyplomami i nagrodami książkowymi oraz gromkimi brawami.
Choć często słyszy się opinie, że nie warto organizować konkursów recytatorskich, bo są mało atrakcyjne dla młodego pokolenia, myślę, że jednak warto. Między innymi po to by: ukazać piękno poezji i by rozwijać zainteresowania nią, by uwrażliwiać na piękno języka ojczystego, by bogacić czynny i bierny słownik ucznia oraz rozwijać zdolności recytatorskie dzieci i młodzieży.
Serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom konkursu (Wszyscy jesteście zwycięzcami) oraz Komisji Konkursowej
Ewa Borowiecka-Grzywna
Uroczyste otwarcie nowej sali gimnastycznej
W dniu 22.03.2024 odbyła się uroczystość otwarcia nowej sali gimnastycznej.
Uroczystość uświetnili swoją obecnością: ksiądz Biskup Adam Bab, starosta lubelski Zdzislaw Antoń, wizytator Kuratorium Oswiaty w Lublinie pan Marcin Rybicki
Gospodarzem uroczystości był Pan Ryszard Golec Wójt Gminy Niedrzwica Duża inwestor przedsięwzięcia.
Uroczystość po licznyh slowach uznania za tak piękną inwestycję podsumowali swoimi występami uczniowie krężnickiej szkoły:
Występ solistki Oliwii Caboń
Polonez – taniec narodowy w wykonaniu uczniów klas 8 i 7
Wprowadzenie „bogini greckiej” (Ewa Kowal) i taniec z flagami klasy 3 i 2
Występ solistki Igi Barszczowskiej -
Podziękowania Pani Dyrekror Szkoły Grażyny Adamek
"Mam zaszczyt i przyjemność powitać wszystkich Zaproszonych Gości, a szczególnie Dyrektorów, Nauczycieli, Rodziców, Uczniów i absolwentów krężnickiej szkoły na uroczystości otwarcia i poświęcenia sali gimnastycznej.
Pozwólcie Państwo, że w kilku słowach opowiem o nas.
Jesteśmy małą, kameralną szkołą do której uczęszczają uczniowie z okolicznych miejscowości - Nowin, Prawiednik, Strzeszkowic, Bystrzycy Zemborzyc, Lublina, są wśród nas uczniowie ukraińscy.
Tradycje szkoły wpisują się w bogata historię Krężnicy Jarej i jej najbliższej okolicy, tradycje patriotyczne, pamięć o lokalnych bohaterach - Patronach szkoły sprzyjają rozwijaniu wśród członków społeczności szkolnej wartości uniwersalnych.
Położenie szkoły na skraju lasu w pobliżu łąki i rzeki, w otoczeniu drzew iglastych, z dala od zgiełku samochodów sprzyja spacerom do lasu, zabawom ruchowym w naturalnej scenerii, wychowanków oddziałów przedszkolnych, ale także organizowaniu gier i lekcji terenowych dla starszych uczniów.
Nasi uczniowie są dobrze przygotowywani do kontynuowania nauki w szkołach ponadpodstawowych o czym świadczą, nie tylko dobrze zdane egzaminy ale również relacje absolwentów chętnie odwiedzających naszą szkołę.
W szkole organizowane są zajęcia pozalekcyjne – karate, taneczne, szachowe, plastyczne, informatyczne, SKS. Warto podkreślić, że nasi uczniowie chętnie uczestniczą w lekcjach wychowania fizycznego, zawodach sportowych, biegach na orientację i innych formach wypoczynku czynnego.
Dzisiejsza uroczystość jest spełnieniem marzeń kilku pokoleń krężnickiej społeczności o te marzenia przez lata zabiegali dotychczasowi Dyrektorzy, Rodzice, Radni, sołtysi i mieszkańcy wsi. Bardzo dziękujemy za To wielkie zaangażowanie a dziś szczególnie dziękujemy Organowi prowadzącemu Gminie Niedrzwica Duża za pozyskanie funduszy i realizację wymarzonej inwestycji dającej możliwość wypełniania zadań oświatowych.
Bardzo cieszy nas fakt, że nasza społeczność a przede wszystkim uczniowie będą korzystać z nowoczesnego obiektu. Nie mamy wątpliwości że rozwijane aktywności przełożą się na zdrowie, kondycję fizyczną i psychiczną dzieci, młodzieży i dorosłych.
Zakończę swoją wypowiedź słowami Świętego Jana Pawła II:
“Każdy rodzaj sportu niesie z sobą bogaty skarbiec wartości, które zawsze trzeba sobie uświadamiać, aby móc je urzeczywistniać. Ćwiczenie uwagi, wychowywanie woli, wytrwałość, odpowiedzialność, znoszenie trudu i niewygód, duch wyrzeczenia i solidarności, wierność obowiązkom – to wszystko należy do cnót sportowca. Zachęcam was, młodych sportowców, abyście żyli zgodnie z wymaganiami tych wartości, abyście w życiu byli zawsze ludźmi prawymi, uczciwymi i zrównoważonymi, ludźmi, którzy budzą zaufanie i nadzieję.”
Dziekuję."
Dzien Samorządności - 21.03.2024 r
Lekcja matematyki w kl.5 prowadzona przez Igę i Julkę oraz Ewę i Tosię. Dziewczyny spisały się na medal.
Dzień Kobiet w klasie I
Artystyczny podarunek chłopców z kl. 1 dla dziewczynek w dniu ich święta. Chłopcy składają życzenia koleżankom i śpiewają piosenki. Dziewczynki sa zadowolone z upominków.
Małgorzata Lubisz
Klasowy konkurs matematyczny
W dniu 26.01.2024 odbył się Klasowy konkurs matematyczny w klasie I.
Małgorzata Lubisz
Dzień Babci i Dziadka w klasie I
W dniu 22.01.2024 dzieci z klasy 1 wystąpiły dla swoich dziadków z okazji Dnia Babci i Dziadka.
Małgorzata Lubisz
Iga Wolontariuszem Roku!
Nasza uczennica Wolontariuszem Roku!
W sobotę 20.01.2024r. Wolontariusze ze SKC działającego przy Szkole Podstawowej im. Żołnierzy Bohaterów AK w Krężnicy Jarej uczestniczyli w Gali Wolontariusza, organizowanej przez Caritas Archidiecezji Lubelskiej. To świętowanie rozpoczęło się od Mszy Świętej w Archikatedrze Lubelskie, pod przewodnictwem Ks. Biskupa Adama Baba. Nasi Wolontariusze mieli zaszczyt zaprezentować swoje talenty wokalne. Iga Barszczowska uczennica kl. VII zaśpiewała psalm w czasie Mszy Świętej. Natomiast w trakcie trwania Gali w Auli Caritas, Iga zaśpiewała „Kolędę dla nieobecnych”, Oliwia Caboń z kl. VII – „ Mario czy ty wiesz?” natomiast Nina Kalicka z klasy V zaprezentowała utwór pod tytułem „Kołacz”.
Nasze SKC odebrało podziękowanie za udział w konkursie „4 X WY”. Za najbardziej kreatywną i zaangażowaną w prace Wolontariatu uznano uczennicę krężnickiej szkoły - Igę Barszczowską , która została laureatką Plebiscytu Wolontariusz Roku.
Po tej radości i wzruszeniach, uczestniczyliśmy w przepięknym koncercie kolęd orkiestry młodzieżowej „Elefheria”.Po „uczcie duchowej”, przyszedł czas na wspólny obiad i „słodkości”. Uczniowie zadowoleni i nieco zmęczeni, wrócili do domów. Oczywiście deklarowali swą obecność na kolejnej Gali. Serdeczne podziękowania kieruję do mojej koleżanki Pani Edyty Golewskiej, za wspólny wyjazd w dniu wolnym od pracy i pomoc w opiece nad naszymi uczniami.
Opiekun SKC działającego przy SP w Krężnicy Jarej
E. Borowiecka - Grzywna
XIX Międzyszkolny Konkurs "Hej, kolędy to czas!"
18 stycznia 2024 r w SP w Niedrzwicy Dużej odbył się XIX Miedzyszkolny Konkurs "Hej, Kolędy to czas"
Wszystkie nasze uczennice biorące udział w konkursie wrócily z nagrodami!
II miejsce w kategorii soliści klas I - III - Kornelia Gieroba
II miejsce w kategorii zespół klas I - III wyśpiewaly: Marysia Bednarczyk, Maja Boczek, Kornelia Gieroba, Julia Kowalik, Lena Mielnik, lena Romanek,
II miejsce w kategorii soliści klasi IV- VIII - Oliwia Caboń,
III miejsce w kategorii zespół klas IV - VIII - Dominika Mitura, Iga Barszczowska, Milena Pilaszewska.
Bardzo serdecznie gratulujemy uczennicom i nauczycielom przygotowujacym do konkursu.
Eksperymenty fizyczno-chemiczne
Jasełka 2023
Wystąpili w nich uczniowie klas : II; III; V; VI; VII i VIII.
W przedstawieniu ukazano wydarzenie przyjścia na świat Zbawiciela – Jezusa Chrystusa. Uczniowie zaśpiewali wiele kolęd i pieśni o narodzeniu Pana miedzy innymi: „Zwiastowanie”, "Kołacz”, „Przybieżeli do Betlejem”, „Wśród nocnej ciszy”, „Lulajże Jezuniu”, „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, "Kolęda dla nieobecnych”, „Mario, czy już wiesz?”, „Uciekali”.
Bal karnawałowy przedszkolaków i klas 1-3
W poniedziałek 8 stycznia 2024 odbyła się w szkole zabawa karnawałowa dla klas młodszych i przedszkolaków.
Małgorzata Lubisz
Wigilia klasy I
Tak świętowała w dniu 22.12.2023 klasa 1. Wszystkim życzymy błogosławionych, radosnych świąt Bożego Narodzenia!
Małgorzata Lubisz
Kartki bożonarodzeniowe
Wycieczka klas VI-VIII
W dniu 7.12.2023 odbyła się wycieczka kl. VI - VIII Muzeum Powstania Warszawskiego i Niewidzialna Wystawa.
Monika Pikul
Klasa 1 przygotowuje się do świąt
Mikołajki w klasie VII
Ze względu na nadmiar obowiązków, Święty Mikołaj przyszedł do klasy VII dzień wcześniej. Dziękujemy za piękne prezenty.
Monika Pikul
Teatrzyk
04.12.23 do szkoły przyjechał teatrzyk, który obejrzały wszystkie dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz klasy 1-3. Spektakl pt. "Świąteczna gorączka Olafa" była wprowadzeniem w świąteczny nastrój oraz jednym z najbardziej wyczekiwanych dni w roku czyli spotkanie z Mikołajem. Mikołaj pojawił się po przedstawieniu i rozdał dzieciom prezenty.
Magdalena Berecka
Zabawa andrzejkowa w Szkole Podstawowej w Krężnicy Jarej
Gdy święty Andrzej się zjawi, śnieżną zimę postawi – w tym roku stare przysłowie ludowe sprawdziło się co do joty. W mroźne i śnieżne popołudnie uczniowie Szkoły Podstawowej w Krężnicy Jarej bawili się na dyskotece andrzejkowej. Zabawę zorganizował Samorząd Uczniowski, a o jej muzyczną oprawę zadbali uczniowie klasy VII.
W ramach biletu wstępu każdy chętny do wzięcia udziału w zabawie musiał przybyć w wymyślonym przez siebie przebraniu. Dzięki temu szkolne korytarze zaroiły się od kolorowych postaci. Na parkiecie wspólnie tańczyli między innymi: Myszka Miki, czarny charakter z horroru „Krzyk”, zbłąkany Beduin, przeurocza kowbojka, uśmiechnięty anioł, pokemon Pikachu, kilku gangsterów, faceci w czerni i wiele mniej (lub bardziej) nieziemskich postaci. Oprócz tańców w rytmie znanych przebojów zorganizowano również kilka zabaw. Tą, która najbardziej podobała się wszystkim uczestnikom, była gra „Mafia”. W Mistrzynie Gry wcieliły się Sofija i Iga. Uczestnicy musieli wykazać się zdolnością do przekonywania, porozumiewania się bez słów i wyciągania logicznych wniosków.
Niezwykłą determinacją wyróżnili się ci uczestnicy, którzy próbowali zdobyć andrzejową wróżbę ukrytą w napompowanym baloniku. Okazało się, że rozdeptanie go wcale nie jest prostą sprawą. Czasami trzeba było pomóc sobie ostrą szpilką. Inną zabawą, która wywołała wiele pozytywnych emocji, była gra „Jedna ręka, jedna noga”. Jej uczestnicy mieli okazję zaprezentowania swojej sprawności fizycznej i umiejętności współdziałania.
Kulminacyjnym punktem programu był konkurs na najlepsze przebranie. Jury, którego członkiniami były panie: Agnieszka, Ewelina i Monika, miało dość twardy orzech do zgryzienia. Po burzliwej naradzie wybrano zwyciężczynię. Została nią Dominika – kowbojka z Dzikiego Zachodu.
Utracone podczas szaleństwa na parkiecie siły można było odzyskać w słodkim barku. Dzięki zaangażowaniu członków Samorządu Uczniowskiego oraz ich mam i babć, czekała tam prawdziwa kulinarna uczta w postaci pysznych, słodkich przekąsek.
Chociaż kurz po dyskotece nie do końca jeszcze opadł, szkolna społeczność z niecierpliwością czeka na zabawę karnawałową, by znów poczuć pozytywne emocje, które towarzyszyły nam w to mroźne, listopadowe popołudnie.
Monika Pikul
pedagog szkolny SP w Krężnicy Jarej
Dyktando w pierwszej klasie
Legenda
Legenda o założeniu Gniezna w wykonaniu klasy 1.
Małgorzata Lubisz
Warsztaty przyrodnicze
Dnia 8.11.2023 odbyły się warsztaty przyrodnicze pt. "Jesienny las", które prowadziła p. Renata Kalinowska w klasach 1, 2 i 3.
Małgorzata Lubisz
Spotkanie z weterynarzem
W dniu 7.11.2023 odbyło się spotkanie klas młodszych z lekarzem weterynarii, p. Natalią Chruściel.
Małgorzata Lubisz
Ślubowanie klasy 1
Dnia 20 października 2023 roku odbyło sie uroczyste ślubowanie uczniów klasy pierwszej.
Małgorzata Lubisz
Mój Święty Patron
W niedzielę 29.10.2023r. na Mszy Świętej o 11.30 w naszym kościele pojawili się „mali Święci”. Dzieci przygotowujące się do Pierwszej Komunii Świętej w naszej parafii, przebrały się za Świętych Patronów. I tak pojawili wśród wybranych bohaterów między innymi: św. Jan Paweł II, św. Królowa Jadwiga, św. Jakub, bł. Julia, św. Piotr, św. Łucja były dziewczynki przebrane za Matkę Bożą. Antoś z oddziału przedszkolnego, kiedy zobaczył, że jego starszy brat przebiera się za św. Jana Pawła II, poprosił mamę, aby przygotowała mu strój św. Józefa. Mały Kacperek z przedszkola też przyszedł mi powiedzieć, że w przyszłym roku też się przebierze.
Na spotkaniu po Mszy Świętej każde dziecko opowiadało o Świętym, za którego się przebrało. Uczniowie otrzymali kalendarze o Świętych oraz pamiątkowe dyplomy. Myślę, że będzie to przyczynek do zorganizowania w przyszłości „Korowodu Świętych”.
Dziękuję dzieciom za udział w przedsięwzięciu a rodzicom za pomoc w przygotowaniu strojów.
E. Borowiecka-Grzywna
Sprzątanie Ziemi
Dnia 30.10.2023 klasa 1 brała udział akcji Sprzatamy Ziemię. Dzieci zbierały śmieci w pobliskim lesie.
Małgorzata Lubisz
Uczniowie klasy 3 kończąc blok tematyczny " Tajemnice lasu" stworzyli makiety lasu. Wykazali się przy tym niesamowitą kreatywnością i umiejętnością współpracy w grupach.
Ewa Zielińska
Dzień Papieski
16 paździerka 2023r. w rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża, uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Krężnicy Jarej przedstawili program artystyczny z okazji XXIII Dnia Papieskiego.
Podkreślono w nim, że skarbem, który pozostawił nam św. Jan Paweł II jest jego życie, ale także nauczanie. Każdy Dzień Papieski ma swoje hasło. W tym roku brzmiało ono: „Jan Paweł II. Cywilizacja życia”. W montażu ukazano różnice między „cywilizacją życia”, a cywilizacją śmierci”. Wezwano również do postawy budowy cywilizacji życia.
Przedstawienie uświetniły pieśni i piosenki w wykonaniu uczniów naszej szkoły: „Barka” w wykonaniu Niny Kalickiej, „W mroku jest tyle światła” zaśpiewała Oliwia Caboń, „Nie zastąpi Ciebie nikt” – Iga Barszczowskar, „Wadowice” – śpiewały – Dominika Mitura i Milena Pilaszewska.
„Przebojem” stała się piosenka „Lolek” – uczniowie od oddziału przedszkolnego do klasy VIII śpiewali:
„Nie ma lepszego od Jana Pawła II”, nie można było się nie wzruszyć – przecież wszyscy wiemy, że nie ma lepszego od naszego św. Jana Pawła II.
E. Borowiecka-Grzywna
Wizyta wolontariuszy Szkolnego Koła Caritas w Caritas Archidiecezji Lubelskiej.
Wizyta wolontariuszy ze Szkolnego Koła Caritas działającego przy SP w Krężnicy Jarej ,w Caritas Archidiecezji Lubelskiej.
2 października 2023r. uczniowie z klasy V w nagrodę za wzorową pracę w SKC odbyli wycieczkę do siedziby Caritas Archidiecezji Lubelskiej w Lublinie. Wolontariuszezostali zapoznani z działalnością Caritas AL. Dzieci odwiedziły Ośrodek dzienny dla osób bezdomnych ( spotkały się z kierownikiem ośrodka).Zobaczyły ministolarnię, w której podopieczni – bezdomni wykonują rękodzieła. Wolontariusze z klasy V wykonali na miejscu, pod opieką pracownika Caritas, minirękodzieła na pamiątkę.
Uczniowie zobaczyli: Anielski Kiermasz, - świetlicę dla dzieci ,Anielską Przystań – jadłodajnię.
Klasa V spotkała się z pracownikami, którzy opowiedzieli o codziennej pracy w Caritas.
Wolontariusze z naszego SKC byli bardzo zadowoleni z wyjścia zgłosili chęć kolejnego wyjazdu i wykonywania paczek dla potrzebujących. Po słodkim poczęstunku, pamiątkowym zdjęciu i otrzymaniu prezentów: pamiątkowych kubeczków i długopisów, wyruszyliśmy do Muzeum cebularza w Lublinie.
W trakcie wycieczki powstał pomysł, że nasze SKC zorganizuje kiermasz rękodzieła wykonanego w stolarni Caritasu przez podopiecznych. Pozyskane środki będą wsparciem dla osób bezdomnych z Dziennego Ośrodka dla Osób Bezdomnych Caritas. Pozwolą także na zakup materiałów i wyposażenia w „Warsztacie Świętego Józefa”, w którym pracują osoby bezdomne i ubogie.
Kiermasz odbędzie się w Szkole Podstawowej w Krężnicy Jarej w dniach 09-10.11.2023r.
E.Borowiecka-Grzywna
Zdjęcia z wyjadu - zdjęcia
Pokazy sztukmistrzów
W szkolnej bibliotece
Muzeum Cebularza w Lublinie
W dniu 2 października klasa V uczestniczyła w interaktywnym pokazie regionalnego wypieku cebularza, a wszystko dzięki piekarzowi Frankowi z Muzeum Cebularza w Lublinie, który przedstawił genezę powstania tego wspaniałego wypieku z terenu Lubelszczyzny. Podczas wizyty w muzeum dowiedzieliśmy się o historii Lublina, poznaliśmy legendę i przepis na cebularza, czynnie i z wielkim zaangażowaniem uczestniczyliśmy w przygotowaniu własnego cebularza.
Własnoręcznie wyprodukowany i wypieczony cebularz smakował naprawdę pysznie ;)
Edyta Golewska
Klasowy Dzień Chłopaka
W dniu 29 września dziewczynki z klasy 5 przygotowały dla swoich kolegów niespodziankę z okazji ich święta – Dnia Chłopaka. Pięknie udekorowały klasę oraz przygotowały dla nich różne konkurencje. Chłopcy sprawdzili się w turnieju wiedzy dotyczącym mody, znajomości kolorów i makijażu, z zamkniętymi oczami układali kwiaty, rzucali do tarczy rzepową piłeczką oraz sprawdzali swoją celność poprzez rzut kasztana do pudełeczka.
Nie zabrakło oczywiście życzeń i upominków. Każdy chłopak otrzymał certyfikat Super Chłopaka.
Brawo Dziewczyny!
Edyta Golewska
Gra terenowa po Krężnicy Jarej
21 września uczniowie klasy 5 świetnie bawili się podczas gry terenowej, która odbyła się po Krężnicy Jarej. Przemieszczając się po Krężnicy Jarej, wykonywali różne zadania. Układali nazwy zwierząt z sałatki literowej czy też wyszukiwali ich nazwy ukryte w tekście. Poszukiwali nazwy zwierzęcia, z jakim kojarzy się podane słowo np.”…… mądrość, łagodny jak …….”. Rozwiązywali zadania matematyczne o tematyce ekologicznej oraz odczytywali szyfry zapisane alfabetem Braille’a. Swoją grę zakończyli wizytą w Gminnej Bibliotece Publicznej, gdzie Pani Edyta opowiedziała o znajdującym się w bibliotece księgozbiorze.
Uczniowie zmęczeni, ale zadowoleni wrócili do szkoły i czekają już na następne wyprawy.
Edyta Golewska
Wycieczka do kina
Wycieczka kl.1-3 do kina na film „ O psie, który jeździł koleją”.
W dniu 25 września 2023r. klasy młodsze wybrały się na wycieczkę do kina „ Bajka” w Lublinie na film pt. ” O psie, który jeździł koleją”. Prawdziwa historia psa Lampo została przeniesiona we współczesne czasy. Ten piękny i wzruszający film o wspaniałym i wiernym psie oraz wierze w cud, zakończony happy endem, niewątpliwie trafił w serca każdego ucznia.
Korzystając z bliskiej lokalizacji kina, uczniowie wybrali się także na spacer po Miasteczku Akademickim UMCS.
Wszyscy wrócili zadowoleni i uśmiechnięci.
To był bardzo wartościowy i przyjemny dzień.
Ewa Zielińska
„30 Akcja Sprzątanie Świata 2023” w KL. 3
„30 Akcja Sprzątanie Świata 2023” w KL. 3
21 września uczniowie klasy 3, zaopatrzeni w worki i jednorazowe rękawiczki po raz kolejny uczestniczyli w akcji ekologicznej, w tym roku pod hasłem: „ Sprzątanie Świata łączy ludzi” . Dzieci sprzątały teren wokół szkoły i część lasu. Dzięki pięknej, słonecznej pogodzie akcja przebiegła szybko i sprawnie, a efekty pracy uczniów były zadowalające.
Głównym celem akcji było rozbudzenie świadomości ekologicznej uczniów i odpowiedzialności za środowisko naturalne. Akcja miała również na celu pokazanie uczniom, że rozwiązaniem problemu zaśmieconego środowiska nie jest tylko coroczna zbiórka śmieci, lecz głównie zmiana nawyków w codziennym życiu, segregacja i umiejętne gospodarowanie odpadami.
Dziękuję wszystkim za zaangażowanie.
Ewa Zielińska
Wycieczka na Roztocze